Anlamsal web teknolojileri ve web servisleri kullanılarak bilgi sistemi bütünleştirmeyi sağlayan bir ortam geliştirilmesi
Development of an integration environment using semantic web technologies and web services
  1. Tez No: 291196
  2. Yazar: ESRA ARIÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT OSMAN ÜNALIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Üretici ve tedarikçi firmalar arasında gerçekleşen tedarik sürecinde, firmaların farklı bilgi sistemleri kullanmasından kaynaklanan bütünleştirme (entegrasyon) sıkıntısı tedarik sürecini uzatmakta ve maliyeti arttırmaktadır. Ayrıca aynı sektörde benzer ürünler üreten firmalar arasında dahi, benzer kavramlar farklı şekillerde ifade edilmekte, firmalar arası işbirliği bilgi sistemleri üzerinden değil, çalışanların tecrübeleri üzerinden işletilmektedir.Tez çalışmasında, ontolojiler kullanılarak tedarik ilişkileri yönetimine yönelik kavramsal açıdan anlamsal bütünlük sağlayan bir Tedarik İlişkileri Yönetimi Ontolojisi geliştirilmiştir. Geliştirilen ontolojiyi kullanan ve üretim yapan firmalar ile tedarikçi firmalar arasında iletişimi kolaylaştırmayı sağlayan bir sistem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In procurement process between manufacturer and supplier firms, integration takes long time and cost increases because the firms use different information systems. Even firms in a same sector, use different definitions for the same concepts, so interoperability is provided by experiences of employees.In this work, Supply Relationship Management Ontology develop to serve as a common vocabulary and provide interoperability between manufacturer and supplier firms. A system has been developed to facilitate communication between manufacturer and supplier firms using this ontology.