Türkiye'nin Kura, Aras ve Çoruh nehirlerinde dağılım gösteren 'Nemacheilid' cinsine ait türler
The individuals belong to nemacheilid family which are in the range of Kura, Aras and Coruh catchment areas in Turkey
  1. Tez No: 291800
  2. Yazar: BAHADIR TOGAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Kura, Aras ve Çoruh havzasında dağılım gösteren Nemacheilidae familyasına ait bireyler incelenmiştir ve toplam 6 tür (Oxynemacheilus brandti, Paracobitis cyri, Barbatula sp, Oxynemacheilus sp, Seminemacheilus sp ve Triplophysa sp) tespit edilmiştir. Bunlardan dört tanesi yeni tür (Barbatula sp, Oxynemacheilus sp, Seminemacheilus sp ve Triplophysa sp) olarak tanımlanmıştır. Bu yeni türler; vücut rengi ve deseni, kuyruk yüzgecinin şekli, baş boyu, kuyruk sapı yüksekliği, genel vücut şekli, gözün altında bir yarığın olup olmaması ve yanal çizginin tam olup olmaması gibi karakterler ile birbirlerinden ayırt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the individuals belong to nemacheilid family which are in the range of Kura, Aras and Çoruh catchment areas were examined; and totally six species (Oxynemacheilus brandti, Paracobitis cyri, Barbatula sp, Oxynemacheilus sp, Seminemacheilus sp ve Triplophysa sp) were determined. Four of them (Barbatula sp, Oxynemacheilus sp, Seminemacheilus sp ve Triplophysa sp) were described as a new species. New species were distinguished by following characters: colour pattern, shape of caudal fin, head length, caudal fin length, general shape of the body, suborbital flap on the head and complete or incomplete of lateral line.