Zonguldak ili kemirici türlerinin ve yayılışlarının belirlenmesi
Rodent species and their distrubition in Zonguldak province
- Tez No: 292471
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Zonguldak ilinde yayılış gösteren kemirici türleri 2009-2011 yılları arasında, farklı habitatları temsil eden 18 lokalitede canlı yakalama kapanları kullanılarak araştırıldı. Araştırma süresince 14 türden toplam 310 kemirici örneği toplandı. Belirlenen türler şöyledir: Sciurus anomalus, Myodes glareolus, Microtus subterraneus, Microtus levis, Apodemus flavicollis, Apodemus sylvaticus, Apodemus uralensis, Apodemus witherbyi, Apodemus mystacinus, Rattus rattus, Rattus norvegicus, Mus domesticus, Glis glis ve Muscardinus avellanarius.Belirlenen türlerden Sciurus anomalus'un genelde meşelik ve çamlık alanlarda; Myodes glareolus'un kayın ormanları ve karışık ormanlarda; Microtus subterraneus'un çayırlık alanlarda; Microtus levis'in çayırlık alanlar ve fındıklıklarda; Apodemus flavicollis'un özellikle karaçam alanları olmak üzere her türlü habitat tipinde; Apodemus sylvaticus'un ormanlık alanlarda; Apodemus uralensis'in genelde kayın veya kayın-meşe karışık ormanlarda; Apodemus witherbyi'nin çam ve kayın ormanlarında; Apodemus mystacinus'un kayalık alanlarda; Rattus rattus'un yerleşim alanlarına yakın bahçelerde ve Filyos nehrinin denize döküldüğü bölgedeki sazlıklarda; Rattus norvegicus'un yerleşim yerlerine yakın alanlarda ve nehir kenarı sazlıklarda; Mus domesticus'un yerleşim yerlerinde; Glis glis'in özellikle kayın ormanlarında ve Muscardinus avellanarius'un meşe, karaçam ve kayın karışımı ormanlarda yayılış gösterdiği belirlendi.Çalışmada ayrıca tür teşhisleri özellikle zor olan Apodemus türlerinin morfometrik analizler ve nonmetrik kafatası özellikleri ile birbirlerinden ayrılması sağlandı.Zonguldak ili kemirici türlerinin listesi, habitat tipleri ve yayılış alanları ilk defa örneğe dayalı detaylı bir çalışma ile ortaya konuldu. Sciurus anomalus, Microtus levis, A. uralensis ve Muscardinus avellanarius'un Zonguldak'tan örneğe dayalı kayıtları ilk defa bu çalışma ile verildi.
Özet (Çeviri)
Rodent species in Zonguldak province researched, by using live traps, from 18 localities that represent different habitats, between the years 2009-2011. During the research period, 310 specimens from 14 species were collected. These species are: Sciurus anomalus, Myodes glareolus, Microtus subterraneus, Microtus levis, Apodemus flavicollis, Apodemus sylvaticus, Apodemus uralensis, Apodemus witherbyi, Apodemus mystacinus, Rattus rattus, Rattus norvegicus, Mus domesticus, Glis glis and Muscardinus avellanarius.Of the species determined: Sciurus anomalus generally sampled from oak and pine groves; Myodes glareolus, beech forests and mixed forests; Microtus subterraneus, meadowlands; Microtus levis, meadowlands and hazelnut groves; Apodemus flavicollis, every habitat type, especially torch pine forests; Apodemus sylvaticus, forests; Apodemus uralensis, generally beech and beech-oak mix forests; Apodemus witherbyi, pine and beech forests; Apodemus mystacinus, rocky areas; Rattus rattus, gardens near settlements and reed beds that Filyos river disembogue area; Rattus norvegicus, near settlements and reed beds among the rivers; Mus domesticus, settlements; Glis glis, especially beech groves; Muscardinus avellanarius, oak, torch pine and beech mixed forests.In addition, hard to identificate Apodemus species are allocated by morphometric analyses and non-metric skull characters.The list of rodent species in Zonguldak province, their habitats and distibution areas are studied for the first time by specimen-based study. Specimen-based study records of Sciurus anomalus, Microtus levis, A. uralensis and Muscardinus avellanarius are given for he first time by this study.