Varyans bileşenleri için minimum karesel tahmin yöntemleri
Minimum norm quadratic unbiased estimation methods for variance components
- Tez No: 292599
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada varyans bileşenleri açıklanıp, bu varyans bileşenlerin tahminine yönelik MINQUE yöntemi ve bu yöntemi modifiye ederek geliştirilen MINQE yöntemi incelenmiştir. Bu yöntemlerin teorisi, istatistikte sık kullanılan; genel ortalamalar modeli, tek yönlü varyans analizi modeli, iki-yönlü varyans analizi modeli ve regresyon analizi modelleri üzerinde verilip bu modeller için sayısal örneklerle de uygulamalar yapılmıştır.Sayısal örnekler için SPSS, MİNİTAB ve MATLAB paket programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, variance components are explained, Minimum Quadratic Unbiased Estimation (MINQUE) method and its modifyied method; Minimum Quadratic Estimation (MINQE) are derived. These two methods are applied to some common statistical linear models: The common mean model, the one-way analysis (ANOVA) model, the two-way ANOVA model and the simple linear resression modelFor Numerical applications; SPSS, MINITAB and MATLAB package programs are used.