Dağlık Kilikia'daki Korykos antik kentinin Hellenistik ve Roma dönemlerinde kentleşme süreci
The urbanisation duration of the ancient city of Korykos in Rough Cilicia during the Hellenistic and Roman periods
  1. Tez No: 293028
  2. Yazar: ERCAN AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERRA DURUGÖNÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Antik kaynaklarda ilk olarak İ.Ö. 2. yüzyılın başlarında karşımıza çıkan Korykos'ta, aynı yüzyıl içerisinde bölgenin genelinde olduğu gibi, karakteristik özelliği polygonal duvar işçiliği olan yoğun bir imar dönemi yaşandığı anlaşılmaktadır. Eldeki veriler Korykos'un Hellenistik Dönemde güçlü savunma duvarlarıyla koruma altına alınmış, 40.000 metrekare dolayında bir alan üzerinde kurulu bir kıyı kenti kimliği taşıdığına işaret etmektedir. Arkeolojik kanıtların kısıtlılığı Geç Hellenistik ve Erken Roma Dönemlerinde kentte bir durgunluk süreci yaşandığını düşündürmektedir. Söz konusu durgunluk sürecinin ardından İ.S. 2. yüzyılın ortalarından itibaren Korykos'un yoğun bir kentsel dönüşüm yaşadığı ortaya çıkmaktadır. Bu durumu her şeyden önce, kentin Hellenistik Dönemde kurulu bulunduğu alanın sınırlarını aşarak yaklaşık 250.000 metrekarelik bir alana yayılmış olması gözler önüne sermektedir. Özellikle İ.S. 2. yüzyılın ortalarıyla İ.S. 3. yüzyılın ortaları arasındaki dönemde gerçekleşen imar faaliyetleri çerçevesinde Roma tarzını yansıtan çeşitli kamu yapılarının inşa edilmesiyle artık tipik bir Roma Dönemi kenti niteliği kazandığı, mimari alanda önemli gelişmelere sahne olduğu görülmektedir. Kentteki yapıların yanı sıra, nekropoliste karşılaşılan Roma Dönemine ait çok sayıdaki mezar da bu duruma ışık tutmaktadır. Gerek Hellenistik Dönem, gerekse Roma Dönemi için, kentin yakın civarı ile hinterlandında gerçekleştirilen tarımsal etkinliklerin Korykos'un gelişim sürecinin arka planındaki önemli ekonomik unsur olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
It is observed that an intense construction in polygonal masonry was experienced in the 2nd century BC in Korykos and the city appears in ancient sources for the first time during the same century. The available data indicates that Korykos carried the identity of a coastal city situated in an area around 40.000 square meters and was protected by strong defensive walls in the Hellenistic period. Limited archaeological evidence brings up the idea that there was a recession period during the Late Hellenistic and Early Roman periods. After this period, Korykos experienced an admirable urban transformation beginning at the mid of the 2nd century AD. First of all, this situation reveals that the city spread over an area of about 250.000 square meters, which is beyond the limits of the Hellenistic city. With the construction of public buildings in Roman style especially from the mid of the 2nd century AD to the mid of the 3rd century AD Korykos gained the character of a Roman city and made improvements in Romanization. In addition to the buildings in the city, there are also a large number of Roman graves in the necropolis that shed light on this situation. The agricultural activities in the hinterland of the city was an important economic factor concerning the development of the city both in the Hellenistic and the Roman periods.