Mecma'ul-Envar, Ravzatu'l-Envar ve Eski Anadolu Türkçesi Dönemine ait satır arası ilk Kur'an Tercümesi'ne göre Eski Anadolu Türkçesinde yapım ekleri ve fonksiyonları
Derivational suffixa and their functions in the old Anatolian Turkish according to Mecma'u?l-Envâr, Rav?atu?l-Envâr and Eski Anadolu Türkçesi dönemine ait satir arasi ilk Kur?an tercümesi
- Tez No: 293100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
?Mecma?u?l-Envâr, Rav?atu?l-Envâr ve Eski Anadou Türkçesi Dönemine Ait Satır Arası ?lk Kuran Tercümesi?ne Göre Eski Anadolu Türkçesinde Yapım Ekleri Ve Fonksiyonları? adlı yüksek lisans tezimizde Eski Anadolu Türkçesi dönemine ait adı geçen üç eserden hareketle, bu dönem yazı diline ait 89 adet yapım ekini incelemeye çalı?tık.Çalı?mamızda yüksek lisans tezlerinden ?Mecma`u'l-Envâr, Rav?atu'l-Envâr? ile doktora tezi olan ?Eski Anadolu Türkçesi Dönemine Ait Satır Arası İlk Kur'an Tercümesi? adlı eserlerin dizin bölümleri taranarak yapım eklerinin bulunduğu kelimeler fi?lenmi?tir. Bu yolla belirlenen ekler, ayrı ayrı sınıflandırılmı?, daha sonra aynı tür ekler i?levlerine göre alfabetik sıra göz önünde bulundurularak kendi içinde ayrıca tasnif edilmi?tir.Çalı?mamızda yapım ekleri, isimden isim, fiilden isim, isimden fiil ve fiilden fiil olmak üzere dört bölüme ayrılmı?tır. ?simden isim yapım ekleri bölümünde 33 adet, fiilden isim yapım ekleri bölümünde 23 adet, isimden fiil yapım ekleri bölümünde 17 adet, fiilden fiil yapım ekleri bölümünde 16 adet ek incelenmi?tir.Çalı?mamızda elde ettiğimiz eklerin sırasıyla ünlü uyumlarına uyup uymadığı, i?levleri, etimolojik tahlilleri ele alınmı?tır.Ekler, i?levlerine göre sınıflandırılırken alıntı kelimeler ayrı bir ba?lık altında incelenmi?tir.Eklerle ilgili yararlanılan kaynaklar, ilgili ekin hemen altında verilmi?tir. Yapım eki kelimeye eklenirken, kelimede meydana gelen ses deği?meleri ise dipnotlarla gösterilmi?tir.Bu çalı?ma ile Türkçenin önemli bir tarihi dönemini olu?turan Eski Anadolu Türkçesinde kullanılan yapım ekleriyle türemi? kelimelerin yapıları incelenerek, Türk dili ara?tırmalarına küçük de olsa bir katkı sağlamak amaçlanmı?tır.
Özet (Çeviri)
In our master thesis called Derivational Suffixa and Their Functions in The Old Anatolian Turkish According to Mecma`u?l-Envâr, Rav?atu?l-Envâr and Eski Anadolu Türkçesi Dönemine Ait Satır Arası İlk Kur?an Tercümesi, we tried to research 86 derivational suffixa that we determined in three works from The Old Anatolian Turkish.In our work, index sections of the master thesis ?Mecma?u?l-Envâr?, ?Rav?atu?l-Envâr? and that of the doktoral dissertation ?Eski Anadolu Türkçesi Dönemine Ait Satır Arası ?lk Kur?an Tercümesi? are raked and the words, which have derivational suffixa are indexed on cards. Suffixa, which are found, are classified and then the same kind of derivational suffixa are classified alphabeticly in itself.In our work, derivational suffixa are classified as denominal nomina, deverbal nomina, denominal verba and deverbal verba. In the section of denominal nomina we determined 33 derivational suffixa, in the section of deverbal nomina 23, in the section of denominal verba 17 (seventeen), in the section of deverbal verba 16 (sixteen) suffixa are researched.In our work, it is considered that if suffixa are suitable or not suitable for vowel harmony and their functions.While the suffixa are classifying for their functions, quatition words are researched under distinct title.Written sources, that are utilized in the work about suffixa is given direktly under the its exemination. Phonatickal chances that apper when the derivational suffixa are added to the word, showed with footnotes.With this work on the derivational suffixa that are used in the Old Anatolian Turkish we intended to contribute to Turkish language studies.