Bitkisel yağ ve balık yağı içeren yemlerle döngülü beslemenin Avrupa deniz levreği (Dicentrarchus labrax) yavrularında büyüme ve yağ asidi kompozisyonuna etkisi
The effect of diets including fish oil sources and their use in cycles growth and fatty acid composition of juveniles European seabass (Dicentrarchus labrax)
  1. Tez No: 293230
  2. Yazar: HAVVA DEDELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TUFAN EROLDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada deniz levreği yavrularının8 hafta süreyle döngülü beslenmesinin n-3 uzun zincirli yağ asitleri (özellikle EPA VE DHA) oranı üzerine olası etkileri değerlendirilmiştir. Avrupa deniz levreği (Dicentrarchus labrax,2.4 g)yavruları %100 balık yağı (BY), %60 (BitY60) ve %80 (BitY80) bitkisel yağ karışımlı ( kanola, keten ve soya) yemlerle beslenmişlerdir. Deneme yemleri haftalık döngüler halinde(2BitY60 grubu:2 hafta %100 balık yağı + 2 hafta % 60 bitkisel yağı ve 2BitY80: 2 hafta %100 balık yağı+2 hafta % 80 bitkisel yağı)uygulanmıştır.En iyi spesifik büyüme oranı BitY80 grubunda saptanmıştır. Günlük yem alımında ve yem çevrim oranında gruplar arasında istatistiki açıdan bir fark bulunmamıştır (p>0.05). En yüksek protein oranı BitY80 grubu bireylerinde iken, en düşük protein oranı BY grubu bireylerinde saptanmıştır.Tüm vücut yağ asidiprofili döngülü beslemeye bağlı olarak değişme göstermiş ve genel olarak yemdeki yağ asidi profilini yansıtmıştır. Yüksek bitkisel yağlı yemlerle beslenen BitY80 grubu bireylerinde linoleik asit (18:2n-6) miktarı daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; the possible effects of alternate feeding schedueles on retention of n-3 longchain fatty acids (mainly EPA and DHA) in sea bass juveniles was evaluated over an 8 weeks period. European seabass (Dicentrarchus labrax,2.4 g) juveniles were fed three type fish oil (FO),blend of three oils (canola, linseed and soybean oils)supplemented with 60% (VO60) and 80% (VO80). Juveniles were fed one of the three experimental diets. Test diets were regularly alternated in a serie of weekly cycles (2VO60: 2 weeks on FO and 2 weeks VO60, 2VO80: 2 weeks on FO and 2 weeks VO80). The highest specific growth rate was found in VO80 in comperation other groups (p0.05). The highest protein content was detectedinVO80whereas FOhad the lowest proten content in whole body. Whole body fatty acid profile was modified by associated feding scheduels and was generally reflective of dietary fatty acid profile.The higher levels of linolenic acid (LA,18:2n-6) was found in VO80 in which fish were fed with highest vegetable oil diets.