Türkiye için ekonomik büyüme, enerji tüketimi ve çevre kirliliği uzun dönem ilişkisi
The long-term relationship economic growth, energy consumption and environmental pollution in Turkey
- Tez No: 294045
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ekonometrik çalışmalarda önemli bir konu olan ekonomik büyüme, enerji tüketimi ve çevre kirliliği arasındaki ilişkinin belirlenmesi birçok çalışmaya konu olmuştur. Kuznets (1955) ve Kraft ve Kraft (1978) öncülüğünde yapılan çalışmalar günümüzde güncel araştırma konuları arasında yer almaktadır. Bu çalışmada Türkiye için ekonomik büyüme, enerji tüketimi ve çevre kirliliğinin uzun dönem ilişkisi (Türkiye geneli, sanayi sektörü ve tarım sektörü) kointegrasyon analizi ile tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Modelin tahmininde, uzun dönem ilişkilerinin belirlenmesi için Johansen-Juselius kointegrasyon testi ve hata düzeltme modeli uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Türkiye için ekonomik büyüme, enerji tüketimi ile çevre kirliliği arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmada, ekonomik büyüme ile enerji tüketimi arasında pozitif ve ekonomik büyüme ile çevre kirliliği arasında negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Türkiye için sanayi sektöründe; ekonomik büyüme, enerji tüketimi ile çevre kirliliği arasındaki uzun dönem ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmada, sanayi sektöründe ekonomik büyüme ile enerji tüketimi ve çevre kirliliği arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Türkiye için tarım sektöründe; ekonomik büyüme, enerji tüketimi ile çevre kirliliği arasındaki uzun dönem ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmada, tarım sektöründe ekonomik büyüme ile çevre kirliliği arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Econometric studies are subject to significant, the relationship economic growth, energy consumption and environmental pollution has been the subject of many in the study. Kuznets (1955) and Kraft and Kraft (1978) under the leadership of current research interests include work done today. In this study, a long-term relationship economic growth, energy consumption and environmental pollution for the Turkey (Turkey in general, the industrial sector and the agricultural sector) is to be estimated using cointegration analysis. Estimation of the model, the Johansen-Juselius cointegration test for the determination of long-term relationships, and error correction model has been applied. According to the results, a long-term relationship economic growth, energy consumption and environmental pollution for the Turkey in the study, a positive correlation between economic growth and energy consumption and a negative correlation between economic growth and environmental pollution have been identified. A long-term relationship economic growth, energy consumption and environmental pollution for the Turkish industrial sector in the study to determine a positive correlation the industrial sector economic growth, energy consumption and environmental pollution have been identified. A long-term relationship economic growth, energy consumption and environmental pollution for the Turkish agricultural sector in the study to determine a positive correlation between the agricultural sector economic growth and environmental pollution have been identified.