İbn Kesir Tefsiri'nde Müşkilü'l-Kur'an
The Mushkil of Quran(The Problems of Quran) in Tafsir Ibn Kathir
- Tez No: 294841
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tezimizin konusu, müfessir İbn Kesîr'in yazmış olduğu değerli eser Tefsîru'l-Kur'âni'l-`Azîm ya da İbn Kesîr Tefsiri diye bilinen tefsirinde Müşkilü'l-Kur'ân'dır. Müşkil, sözlükte karışık, insanın zihnine karışıklık getiren, çözümü zor olan anlamlarını ifade eder. Terim olarak ise müşkil; Kur'ân-ı Kerîm âyetleri arasında ihtilaf ve tenakuz gibi görülen durumlardır ki, aslında Allah'ın âyetlerinde böyle bir şeyin mevcut olması mümkün değildir. Çünkü Allah'ın kelamında böyle bir durumun söz konusu olmadığı ve olmayacağı, âyetlerde açıkça beyan edilmiştir. Tezimizde müşkilin sebeplerini belirtip İbn Kesîr'in görüşleriyle bu konuyu açıklamaya çalıştık.Tez, giriş, onu takip eden üç bölüm ve sonuçtan ibarettir. Giriş kısmında kısaca araştırmanın metodunu kaynaklarla beraber açıkladık. Birinci bölümde Müşkilü'l-Kur'ân ilmi hakkında kısa bir tanıtım yaparak Müşkil'in lügat ve terim anlamları izah ettik. İkinci bölümde İbn Kesîr'in yaşadığı asrı, şahsiyetini, hayatını, hocalarını, öğrencilerini ve ilim dallarına göre yazmış olduğu eserleri zikrederek Tefsîru'l-Kur'âni'l-`Azîm isimli meşhur eseri hakkında genel bilgi verdik. Üçüncü bölümde ise Müşkil meselesini İbn Kesîr tefsirinde inceledik. Bunun yanında başka kaynaklardan faydalanmayı da uygun gördük.
Özet (Çeviri)
Subject of this thesis is Mushkilu'l-Qur?an in Ibn Kathir?s Tafsir al-Qur?an al-`Adhim, commentators Ibn Kathir which was written a valuable artwork, known as Ibn Kathir's Commentary. Mushkil, in linguistic means confusion, mixed human mind that confusion, the solution is difficult to express the meaning. But in terminology mushkil means; a problem between Quran verses in such cases of conflict and contradiction that, in fact Allah?s verses for such a thing would not be able to be present. Because Allah is not in question and will not be, many verses in such a situation has been clearly stated. In our thesis we?ve specified the reasons on this subject and tried to explain them with Ibn Kathir thoughts.The thesis has introduction, consists of three chapters, and results. In the introduction is briefly explained the method of research and result with the resources. In the first chapter we have done a short introduction to science of the Qur'an by Mushkil and we have explained the meaning Mushkil linguistically and terminologicially. The second chapter is about the centery Ibn Kathir lived, personal identity, life, professors, students, and what he has written about science by the field chanting Tefsiru'l-Kur'âni'l-'Azîm and we gave general information about his famous work. In the third chapter, we have seen appropriate to take advantage of the other sources available while trying Ibn Kathir tafsir Mushkil issue.