Malatya havzasındaki sığ denizel sedimanların oligo-miyosen bentik foraminifer tanımlaması ve biyostratigrafisi
Benthic foraminiferal description and biostratigraphy of oligo-miocene shallow-water sediments of Malatya basins
  1. Tez No: 295431
  2. Yazar: FATMA GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ OKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma ile, Doğu Toroslar'da Malatya ilinin batısındaki Akçadağ ilçesi civarında geniş alanlarda yüzeyleyen Oligo-Miyosen yaşlı birimlerin iri bentik foraminiferlere dayalı biyostratigrafisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, stratigrafik ve paleontolojik incelemeler yapmak üzere seçilen dört lokasyondaki ölçülü stratigrafik kesitte sistematik örnek alımı gerçekleştirilmiştir. Alınan toplam 182 adet sert kayaç örneğinden elde edilen bentik foraminiferler tanımlanarak bölgedeki sığ / çok sığ denizel çökellerde Oligosen'e ait SBZ 21-22 (Rupeliyen-Erken Şattiyen), SBZ-23 (Geç Şattiyen) ile Burdigaliyen'e ait SBZ-25 olmak üzere toplam üç biyozon saptanmıştır. İstifte stratigrafik olarak Şattiyen ile Burdigaliyen yaşlı birimler arasındaki marnlarda tespit edilen planktik foraminifer ve nannoplankton topluluğu olasılıkla Akitaniyen yaşına işaret etmektedir. Saptanan bentik foraminifer taksonlarının biyostratigrafik konumlarına dayanarak bölgede Oligosen-Miyosen geçişi belgelenmiştir.Paleontolojik incelemeler sonucu Soritidae, Planorbulinidae, Peneroplidae, Austrotrillinidae, Alveolinidae, Lepidocyclinidae, Miogypsinidae, Rotaliidae ve Nummulitidae familyalarına ait toplam 18 cins 31 tür tanımlanmıştır. İlk defa bu çalışma ile Miogypsinidae familyasına ait bir cins (Postmiogypsinoides intermedius n. gen., n. sp.) ve bir tür (Miogypsinoides akcadagensis), Planorbulinidae familyasına ait üç tür (Neoplanorbulinella ? minuta n. sp., N. ? malatyaensis n. sp., N. ? conica n. sp.) olmak üzere 1 yeni cins ve 5 yeni tür tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to figure out the biostratigraphy of Oligo-Miocene aged units cropping out extensively in the vicinity of Akçadağ town located in the west of Malatya, the eastern Taurids based on larger benthic foraminifera. This purpose, systematic sampling in the measured stratigraphic sections in four locations selected to carry out stratigraphic and paleontological studies was realized. The benthic foraminifera obtained from the 182 samples were identified and three biozones, SBZ 21-22 (Rupelian-Early Chattian), SBZ-23 (Late Chattian) and SBZ-25 (Burdigalian) were determined in the shallow-very shallow marine sediments. Planktic foraminifera and nannoplanktons assemblages, which were described in the marls between the Chattian and Burdigalian units, indicate possibly Aquitanian age. In the region, Oligocene-Miocene boundary is recognized based on the benthic foraminifera assemblages mainly.As a result of paleontological investigations, total 18 genus and 31 species belonging to families of Soritidae, Planorbulinidae, Peneroplidae, Austrotrillinidae, Alveolinidae, Lepidocyclinidae, Miogypsinidae, Rotaliidae and Nummulitidae families were defined. One new genus (Postmiogypsinoides intermedius n. gen., n. sp.) and one new species (Miogypsinoides akcadagensis Gedik ve Sirel) belonging to the family Miogypsinidae and three new species (Neoplanorbulinella ? minuta n. sp., N. ? malatyaensis n. sp., N. ? conica n. sp.) belonging to the family Planorbulinidae were described firstly in this study.