Design, analysis and implementation of narrow beam directive small size antennas in 0.5?3 GHz band
Işıma aralığı dar, yönlü ve küçük boyutlu antenlerin 0.5-3 GHz bandında tasarımı, analizi ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 295547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yeraltı görüntüleme ve mikrodalga hipertermi gibi nüfuz derinliği ve çözünürlüğünönemli olduğu uygulamalarda çoklu dizi anten kullanılmasına da imkân sağlamakamacıyla boyutları küçük, ışıma aralığı dar ve düşük frekanslarda da çalışabilen antenlereihtiyaç duyulmaktadır. Ancak antenin elektriksel uzunluğu ile frekansı arasında bulunanters ilişki bu antenlerin tasarımını kısıtlamaktadır. Bu tezin amacı boyutları küçük, ışımaaralığı dar, düşük frekanslarda da çalışabilen farklı antenlerin tasarımı, analizi, benzetimive üretiminin gerçekleştirilmesidir.Tez süresi boyunca birçok anten şekli incelenip benzetimleri yapılmasına karşınmikroşerit antenler üretiminin kolay ve ucuz oluşu, uyumluluğu, başka sistemlereentegrasyonu kolay oluşu ve performansının hedeflere uygunluğu nedeni ile tercihedilmiştir. Tasarlanan ve üretilen mikroşerit antenler dielektrik bir taban üzerinde metalikmikroşeritler ile iki karesel ve bir dairesel spiral şeklindedir. Üretilen antenlerin ölçüm vebenzetim sonuçlarının hedeflenen çıktılar ile örtüştüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Subsurface imaging applications and other applications where the penetrationdepth, resolution and suitability for multi antenna arrangement are concerned, there is aneed for directive antennas operating at relatively low frequencies, having smaller lateralsize and narrow radiation pattern. However these requirements are constrained by inverserelationship about the electrical size of the antenna and its operating frequency. The aim ofthis thesis is to design, analysis, simulation and implementation of small size, to be able tooperate at lower frequencies and narrow beam directive antennas.During the thesis term many antenna types are investigated, however, microstripantenna is chosen as a template since it has a high performance in many applications dueto its lightweight, low profile with conformability and ease of integration in other systems.The antennas are designed and implemented on a dielectric substrate in two rectangularand one circular spiral microstrip shape. An agreement is observed between the measuredand simulated results in terms of aimed output.