Ekomezbaha tasarımı ile enerji ve madde geri kazanımı
Energy and material recovery with ecological slaughterhouse
- Tez No: 295657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜRREM BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, küçükbaş ve büyükbaş hayvan kesimhaneleri için, kasaplık et ve sakatatların teknik ve hijyenik şartlara uygun şekilde muayene, kesim, parçalama, soğutma, muhafaza, ambalajlama ve nakliyesini içeren tip bir akım şeması oluşturmak ve bu akım şemasına göre tasarlanan tesislerde oluşan atıklardan malzeme ve enerji kazanımını artırmaktır.İlgili yönetmelikler doğrultusunda İstanbul'un kırmızı et ihtiyacını karşılayacak mezbaha sayısı ve kapasitesi belirlenerek, üretim esnasında oluşabilecek atıkların en uygun şekilde yeniden kullanılması sağlanacaktır.Mezbahalarda oluşacak en önemli atık borsada ve kesim öncesinde padokta bekletilen hayvanların gübreleridir. Diğer kirleticiler ise, kesim sırasında oluşan kan, kanın temizlenmesi için kullanılan yıkama suları, idari binalarda çalışanların oluşturduğu kullanım suları ve işkembe özsuyudur.Gübrenin bertaraf edilmesi için seçilen yöntem anaerobik arıtmadır. Bu sayede biyogaz oluşumu gerçekleştirilecek, elektrik ve ısı enerjisine dönüşüm sağlanacaktır. Gerekli olan sulandırma işlemi için kan ve yıkama suyu kullanılacaktır. Arıtma işleminden sonra elde edilen atık santrifüj ile katı-sıvı ayrımına tabi tutulacaktır. Oluşacak katı maddeler kompost ünitesine, sıvı atıklar ise su mercimeği ve su sümbülü üretim sahasına gönderilecektir. Hayvanlardan kaynaklanan sıvı atıklar ise ayrı toplanarak dezenfeksiyon işleminden sonra sıvı gübre olarak kullanılacaktır.İşkembenin satışa hazırlanması sırasında temizleme işlemi yapılırken ortaya çıkan atıklar ise özel kurulacak bir tesis ile madde geri kazanımına tabi tutulacaktır. Madde geri kazanımı dahilinde ortaya çıkacak uçucu yağ asitleri, proteinler, enzimler vb maddeler satışa sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create a modal flowchart for sheep, goat and cattle slaughterhouses ensuring inspection, slaughtering, chopping, cooling, storage, packaging and transportation of meat and offal convenient with technical and hygienic conditions, and also enhance material and energy recovery of wastes of slaughterhouses designed regarding the modal flowchart.With determination of the number and capacity (towards related regulations) of slaughterhouses that can meet the demand for red meat in Istanbul, waste generated during production can be recovered in most convenient way.The most important waste generated in slaughterhouses is the manure from animals waiting in stock market and paddock before slaughtering. Other pollutants are blood spilled during slaughtering, wash water used for cleaning of blood, potable water used by employees in administrative building and ruminal waste.Anaerobic treatment is the method selected for manure treatment. By this means biogas is produced and converted to electric and heat energy. Blood and wash water are used for requisite dilution process. The waste obtained from the treatment process is subjected to a centrifuge system for solid ?liquid separation. Solid waste occurred after this process is transferred to composting unit and liquid waste is transfer to duckweed and water orchid production area. Liquid waste originating from animals are separately collected and used as liquid manure after disinfection.Waste generated during cleaning of rumen prepared for selling is recovered with a special facility that is to be erected. Volatile fatty acids, proteins, enzymes and etc. generated during recovery are sold separately.