Sakarya ili Geyve ilçesi geleneksel konut mimarisi
Tradintional hause architecture in Geyve-Sakarya
  1. Tez No: 296219
  2. Yazar: DOĞAN KOŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ÇORUHLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Geleneksel Türk evleri, Türk halkının kültürel değerleriyle oluşmuş olan canlı bir yaşam mekanıdır. Kültürel mirasımızın en değerli varlıklarıdır. Türk evi esas şeklini Anadolu da kazanmıştır. Eski Türk töreleri ve İslam dininin getirdiği esaslar evin planlanmasında ve iç mekânın düzenlenmesinde önemli etkenlerdir. Anadolu da değişik bölgelerde, farklı kültür ortamlarında ve bölgeye has yapı malzemeleri ile kendine has kimliğe sahip ev tipleri oluşmuştur.Geyve'de İklim ve coğrafya özelliklerinden dolayı kendine özgü mimari karaktere sahip evler yapılmıştır. Geleneksel Geyve evleri yapıldıkları dönemin kültürünü ve sosyo-ekonomik yapısını günümüze yansıtmakta, kentin görsel, tarihsel ve yaşam değerlerini artırmaktadır. Tanımlamaya çalıştığımız tarihsel, mimari ve estetik değerleri olan bu evlerin korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması gerekmektedir.Çalışmanın konusunu oluşturan Geyve'deki tarihi Türk evlerinin sayısı günümüzde oldukça azalmıştır. Ayakta kalmış olan konutların birçoğu kullanılmadığı için harap durumdadır. Çalışma kapsamında Geyve'nin tarihçesi, tarihi Türk evinin genel özellikleri hakkında bilgi verilmiş, Geyve evleri'nin inşasında kullanılan malzeme ve teknikler ile cephe elemanları anlatılmış. Ayrıca, evlerin adres bilgileri ve mimari özellikleri ile evlerin planları ve fotoğrafları her bir ev için ayrı düzenlenmiş olan bir katalogda toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional Turkish houses are living cultural environments which are composed of Turkish people?s cultural values. Turkish houses have taken their final shape in Anatolia. Old Turkish traditions and principles of Islam are considered as important factors affecting planning and internal design of the houses. In Anatolia, in different regions, unique cultural environment and unique building materials have formed houses that have authentic characteristics.In Geyve, due to its climate conditions and geographic qualities, houses with specific architectural character were built. The traditional Geyve Houses reflect the town?s cultural and socio-economic structure at the time that houses were built and they increases visual beauty, historical and life value of the town. The houses have historical, architectural and aesthetic value and they should be kept well preserved and transferred to future generations.The houses that are the subject of this study have been greatly diminished today. Also many of the houses in Geyve are ruined since there is no one living in them. The first part of the study consists of Geyve?s history and general characteristics of the Turkish houses. Then the materials and techniques that were used in building Geyve Houses are explained. In addtion, the addresses, plans, photos of the houses are collected in a catalog in a way that reflects each house?s architectural features, and in the catolog each house has been separately explanied in their designated spaces.