Faik Baysal'ın romanlarında şahıslar dünyası
The world of person in the novels of Faik Baysal
  1. Tez No: 296225
  2. Yazar: ŞENGÜL CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEMİN HAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Cumhuriyet Dönemi'nin önemli yazarlarından olan Faik Baysal için yazmak sadece bir eylem değildir. Baysal yazmayı hayat tarzı haline getiren usta bir kalemdir. Buna rağmen Baysal edebiyat dünyasında hak ettiği ilgiyi görmez ve Faik Baysal hakkındaki akademik çalışmalar da sınırlıdır. Yazarın hikâyeleri ile ilgili Ülkü Gürsoy tarafından yapılmış bir doktora tezi ve romanları ile ilgili Emine Kurt tarafından yapılmış bir yüksek lisans tezi mevcuttur. Ayrıca Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından Gül Sancılı Adam Faik Baysal adıyla bir de kitap yayımlanır.Faik Baysal'ın romanlarındaki şahıslar kadrosunun eseri merkeze alan yöntemle incelendiği bu çalışmada yazarın eserlerini verdiği dönemin sosyal özellikleri, yazarın içinde bulunduğu toplumcu gerçekçilik akımının etkileri de göz önünde bulunduruldu. Yazar hakkında bilgi almak için literatür çalışmasına ek olarak yazarın ailesi ile de görüşüldü.Çalışmanın birinci bölümü olan giriş bölümünde yazarın hayatı, edebiyata bakış açısı ve eserleri hakkında bilgi verildi. Çalışmanın temelini oluşturan ikinci bölümde yazarın romanlarının tanıtım ve özetlerinin ardından, romanlar kronolojik olarak şahıslar kadrosu açısından incelendi.Çalışmanın üçüncü bölümü olan sonuç bölümünde önceki bölümlerde elde edilen bilgiler ışığında genel bir değerlendirme yapılarak yazarın edebiyat dünyasındaki yeri belirlenmeye çalışıldı.Sarduvan romanıyla adından söz ettiren Baysal, özgün eserler veren bir yazardır. 19 yaşındayken kaleme aldığı romanı Sarduvan insan platformu üzerine kurulu güdümsüz ilk kırsal bölge romanıdır. Bireyi uyandırmak amacıyla kaleme aldığı ikinci romanı Rezil Dünya'da ve yazarın diğer romanlarında şahıslar kadrosu önemli bir unsurdur. Şahıslar kadrosunda tarihi kişiliklerin yer aldığı romanlar da kaleme alan Baysal, Kavanoz'daki Adam adında ilk bilim-kurgu senaryonun da sahibidir.Edebiyata bakış açısı gereği toplum için yazan Baysal, şahıslar kadrosunu da kaleme aldığı tezli romanlara uygun olarak seçer. Bu çalışmada Baysal'ın romanlarında önemli bir unsur olan şahıslar dünyası derinlemesine incelenerek Cumhuriyet Dönemi romanının gelişimine dair tespitler yapılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
To write isn?t only an action for Faik Baysal who is one of the most important authors of the Republic period. Baysal is an expert author who maket he writing as a life style. In spite of this, Baysal isn?t showed interest thet he deserves in literature world and academic studies about Faik Baysal are limited. There is a doctorate thesis, done by Ülkü Gürsoy, about stories of author and MA (high licence) thesis, done by Emine Kurt, about his novels. Furthermore, a book named Gül Sancılı Adam Faik Baysal is published by Municipality of Adapazarı Büyükşehir and Presidental of Culture Department.In this study which is analyzed by a method centering work of people cadre in the novels of Faik Baysal, it is considered the effects of socialist realism movement which author is in, social features of the period when author gives his work. To have information about author, it is interviewed with the family of the author as an extra to literature.Information about author?s life, viewpoint to literature and works are gived at the entry part which is first part of the study. At the second part which forms basic of the study, after the introduction of the novels of the author and their summary, the novels are analyzed chronologically in terms of people cadre.At the conclusion part which is the third part of the study, by being done a generalization in the light of the information gathered at the previous parts, the place of the author in the literature world is tried to be determined.Baysal who makes his name mentioned by the novel Sarduvan is an author giving original works. The novel Sarduvan which he wrote when he was 19 is the first unguided countryside novel that is build up human platform. People cadre is an important element in the his second novel Rezil Dünya that he wrote to wake up person and in his other novels. Baysal who wrote also the novels that historical personalities take place in the people cadre is the owner of the first science-fiction scenario named Kavanoz?daki Adam. Baysal who writes for society on account of viewpoint to literatureappropriately chooses people cadre to the novels with thesis that he wrote. In this study, it is tried to be done fixation about development of novel of the Republic period by deeply analyzing people world which is an important element in Baysal?s novels.