Les manifestations du nationalisme dans la vie quotidienne en Turquie
Türkiye'de gündelik hayatta milliyetçiliğin tezahürleri
  1. Tez No: 296794
  2. Yazar: DENİZ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL CAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, günlük yaşamdan türeyen ve sıradan insanlar tarafından yeniden üretilen milliyetçilik tezahürlerini ele almaktır. Milliyetçiliğin etkisi, beklentilerin aksine, son yirmi yıl içinde dünyada yaşanan sosyo-ekonomik değişiklikler sonucu azalmamıştır. Aksine, milliyetçilik bu değişiklikleri benimseyerek değişen dünyaya uyum sağlamayı başarmıştır. Çalışmada sıradan insanlar için milliyetçiliğin anlamını ele alan teorilere değinilerek gayriresmi milliyetçi anlatıların popülerlik nedenleri 1989 yılından bu yana dünyada yaşanan değişiklikler çerçevesinde değerlendirilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, dünya üzerinde yaşanan değişikliklerin Türkiye'ye etkileri ve Türkiye'ye özgü birtakım faktörler çerçevesinde ülkedeki başlıca gayrıresmi milliyetçilik söylemleri incelenmiştir. 21. yüzyılda milliyetçilik sadece devlet tarafından veya özel gruplar ve partiler tarafından değil, aynı zamanda medya ve sıradan insanlar tarafından da yeniden üretilen bir olgudur.Çalışmanın üçüncü bölümünde, bir grup sıradan insana -genç, orta sınıf mensubu iyi eğitimli İstanbullulara- odaklanarak onların milliyetçilik algısını anlamak için görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Amaç bu kişilerin millet olma duygusuna dair bir çıkarımda bulunmaktır. Bu tezin genel amacı, gündelik hayattaki milliyetçilik söyleminin altını çizmektir. Bu bağlamda iyi eğitimli, genç, orta sınıf mensubu İstanbulluların milliyetçilik algıları kavramsallaştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this work is to stage the manifestations of nationalism that are rooted in everyday life and are reproduced by ordinary people themselves. The effect of nationalism, contrary to expectations, is not diminished by changes in socio-economic achievements during the past twenty years. Instead it was able to adapt to ¨the changing world¨ by adopting these changes. In this study based on theories of nationalism that seek to understand the meaning of the latter among ordinary people the reasons for the popularity of informal nationalist narratives were analyzed through the changes experienced in the world since 1989.In the second part of the study, trying to describe the influences of changes taking place in the world on Turkey and that are specific to Turkey, the main nationalist informal discourses existing in this country are analyzed. Nationalism in the 21st century is not only reproduced and disseminated by the State or by private groups and parties but by the media and ordinary people themselves.In the third part, the interviews were conducted to understand the national sentiment among some ordinary people, urban youth belonging to the middle class. The overall objective of this thesis is to focus on mini processes of everyday life that allow the reproduction and thus the naturalization of national belonging and trying to achieve this goal, conceptualize the characteristics of the nationalist discourse of young of Istanbul, well educated, and belonging to the middle class.