Trafik yönetiminde kavşak trafiğinin kontrolü için bir sinyal zamanlama modeli
A signal timing model for controlling intersection traffic in traffic management
- Tez No: 296818
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYDA GÜNGÖR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kavşaklar kent içi trafiğinin kontrolünde çok önemli bir role sahiptir. Kent içinde kavşakların kontrolü ise sinyalizasyon sistemleri ile sağlanır. Bir sinyalizasyon sisteminin güvenlikten sonraki en önemli performans kriteri araç gecikmeleridir. Kavşağın performansının yükselmesi ortalama araç gecikmesinin azaltılmasına bağlıdır.Bu çalışmada kent içi trafiğinin kontrolünde önemli role sahip olan sinyalize kavşaklar için Webster metodu kullanılarak sinyal zamanlama algoritması geliştirilmiştir. Bu algoritma kullanılarak İstanbul'daki bazı sinyalize kavşakların devre süresi hesaplanmıştır. Bu algoritma ile hesaplanan süreler; mevcut durumda kullanılan süreler ile VISSIM trafik analiz ve simülasyon programında analiz edilmiş ve bazı performans kriterlerine göre karşılaştırılmıştır.Karşılaştırmada performans kriteri olarak taşıt başına ortalama gecikme süresi, ortalama duruş sayısı, ortalama durma süresi, toplam CO ve NOx emisyonu, yakıt tüketimi, gözlenen bir saatlik süre içinde kavşağı terk eden taşıt sayısı ve toplam seyahat süresi alınmıştır. Hesaplanan süreler uygulandığında kavşağın performansında iyileşmeler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intersections play a very important role on urban traffic control. Control of intersections is performed by signalization systems. The second most important performance indicator for a signalization system is delay time for vehicles where the most important one is safety. Increase of performance of the intersection is strongly related with the decrease of the average delay time per vehicle.In this study a signal timing algorithm based on Webster Method has been developed for the signalized intersections which are very important for urban traffic control. Using this algorithm cycle times of some signalized intersections in Istanbul have been calculated. The results and existing cycle times have been analyzed on VISSIM traffic analysis and simulation software and they have been compared with the existing cycle times according to some performance indicators.Performance indicators for comparison are; average delay time per vehicle, average number of stops per vehicle, CO and NOx emissions, fuel consumption, number of vehicles that have left the network and total travel time. When the calculated signal plans are applied on the intersection, some improvements occur on the performance of intersection.