Enine donatısız betonarme kirişlerin kesme mukavemeti
Shear strength of reinforced concrete beams without stirrups
- Tez No: 297177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüze kadar yapılan deneysel ve teorik çalışmalarda, betonarme kirişlerin eğik çatlama ve göçme kesme mukavemetini tahmin etmek için literatürde çok sayıda denklem önerilmiştir. Denklemlerde, temel parametre kesme-çekme kırılması ile kesme-basınç kırılması arasındaki sınırı belirleyen kesme açıklığının kiriş etkili yüksekliğine oranıdır. Bu çalışmada; çekme donatısı oranı değişken, kesme açıklığının kiriş etkili yüksekliğine oranı 2.5 olan kirişlerin deneysel çatlama ve göçme kesme mukavemetleri bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, literatürde kabul görmüş çatlama ve göçme kesme mukavemetini veren denklemlerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca; deney araştırmalardan alınan kirişlerin dataları kullanılarak önerilmiş kesme mukavemeti denklemlerinin deney sonuçlarla ne ölçüde tutarlı olduğu karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Çatlama ve göçme kesme mukavemetlerini etkileyen temel değişkenler; çekme donatısı oranı (?), kesme açıklığının kiriş etkili yüksekliğine oranı (a/d), beton basınç mukavemeti (fc) ve kiriş etkili yüksekliği (d)'dir. Literatürdeki deneysel araştırmalardan alınan kirişlerdeki değişkenlerin aralığı 0.47???5.01(%), 2.50? a/d?8.52, 6.1? ?53.9 MPa ve 221? d?483 mm'dir.
Özet (Çeviri)
In the previous experimental and analytical studies, many equations have been proposed to predict cracking and ultimate shear strengths of reinforced concrete beams. The main parameter in those equations is the ratio of shear span-to-depth ratio, which determines the limit between compression failure and tension failure. In this study, the experimental cracking and ultimate shear strengths of reinforced concrete beams with a constant span-to-depth ratio of 2.5 and various ratios of tensile reinforcement were obtained. The results were compared with the predictions obtained from the equations in the literature. Moreover, the agreement between the experimental data reported in the literature and the proposed equations in the literature were investigated. The significant parameters affecting the cracking and ultimate shear strengths are the ratio of tensile reinforcement (?), the shear span-to-depth ratio (a/d), the compressive strength of concrete (fc) and the effective depth of beam (d). The range of parameters of the beams obtained from the experimental studies in the literature are 0.47???5.01(%), 2.50? a/d?8.52, 6.1? ?53.9 MPa ve 221? d?483 mm.