Kurkuminin barsaklardan ilaç absorpsiyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of ınfluence of curcumin on ıntestinal drug absorption
- Tez No: 297222
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmokokinetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı bir P-gp ve BCRP substratı olan rodamin 123'ün barsaklardan absorpsiyonu üzerine kurkuminin etkisini incelemektir. Bu amaçla üç farklı barsak segmentinin (jejunum, ileum ve kolon) simultane olarak sirküle edilmeden perfüze edildiği bir perfüzyon tekniği kullanılmıştır. Her barsak segmentinin su dengesine ulaşma zamanı fenol kırmızısı (5 µg/mL) kullanılarak tayin edilmiştir. Fenol kırmızısının kararlı duruma ulaşma zamanı barsaklarda su dengesinin göstergesi olarak alınmıştır. Rodamin 123'ün barsaklardan absorpsiyonu spesifik bir P-gp (GG918) ve BCRP (Fumitremorgin C) inhibitörü kullanılarak incelenmiştir. Rodamin 123'ün barsaklardan absorpsiyonu üzerine kurkuminin etkisi iki farklı doz (100 ve 200 µM) kullanılarak incelenmiştir. Perfüzyon çalışmalarında BCS sisteminde Sınıf 1'de yer alan metoprolol tartarat referans madde olarak kullanılmıştır. Rodamin 123 ve metoprolol tartarat için permeabilite değerleri çıkış ve giriş konsantrasyonları kullanılarak her segment için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Barsaklarda su dengesine ulaşma zamanı jejunum için 20 dk, ileum için 15 dk, kolon için ise 30 dk olarak bulunmuştur. Metoprolol tartaratın permeabilite değerlerinin barsak segmentlerinden ve taşıyıcı proteinlerden etkilenmediği bulunmuştur. Rodamin 123 kullanılarak yapılan çalışmalarda GG918'in inhibitör etkinliğinin jejunum > ileum > kolon sırasına göre azaldığı saptanırken Fumitremorgin C'nin inhibitör etkinliğinin tüm segmentlerde benzer olduğu bulunmuştur. Kurkuminin inhibitör etkisinin doza ve barsak segmentlerine bağlı olarak değiştiği gözlenmiştir. Doz arttıkça inhibitör etkinlik artmıştır. Ayrıca kurkuminin inhibitör etkinliğinin spesifik P-gp (GG918) ve BCRP (Fumitremorgin C) inhibitörlerinden daha fazla olduğu bulunmuştur. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar düşük dozlarda bile kurkumin-ilaç etkileşmelerinin önemli olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of curcumin on the intestinal absorption of rodamin 123 which is a substrate of P-gp and BCRP. For this purpose, a perfusion technique in which three different intestinal segments (jejunum, ileum and colon) perfused simultaneously without recirculation was used. Time to reach water equilibrium in each intestinal segment was determined using phenol red (5 µg/mL). Time to reach steady state for phenol red was taken as an indicator of water equilibrium achieved in the intestinal segments. Intestinal absorption of rhodamine 123 was examined using specific P-gp (GG918) and BCRP (Fumitremorgin C) inhibitors. Effect of curcumin on the intestinal absorption of rhodamine 123 was investigated using two different doses (100 ve 200 µM). Metoprolol tartrate which is a Class 1 compound according to the BCS System, was used as the reference compound in the perfusion studies. The permeability values of rhodamine 123 and metoprolol tartrate were calculated using outlet and inlet concentrations for each intestinal segments. Time to reach water equilibrium in the intestine was 20 min for jejunum, 15 min for ileum and 30 min for colon. It was found that the permeability values of metoprolol tartrate was not influenced by the intestinal segments and transporter proteins. The studies performed using rhodamine 123 revealed that the inhibitor activity of GG918 was decreased in the order of jejunum > ileum > colon whereas the inhibitor activity of Fumitremorgin C was very similar in all segments. It was observed that the inhibitor activity of curcumin was changed with the dose and intestinal segment. Inhibitor activity is increased with an increase in dose. The inhibitory activity of curcumin was found to be higher than that of specific P-gp (GG918) and BCRP (Fumitremorgin C) inhibitors. The results of this study demonstrated that curcumin-drug interactions could be important even at low doses.