Ratlarda deneysel orşit modelinde kontralateral antisperm antikor hasarı ve p/e-selektin blokajı ile testiküler hasarın önlenmesi
Evaluatıon of alteratıons due to antısperm antıbody ın contrlateral testıs and protectıve effect of p/e selectın blockage ın experımental orchıtıs
- Tez No: 297377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Orşitte antimikrobiyal tedavinin ve nötrofil infiltrasyonuna neden olarak kan testis bariyerinin bozulmasına neden olan P/E selektin'in blokajının kontralateral testis hasarını önlemede etkinliğini değerlendirmek üzere deneysel bir çalışma yapılmıştır.Gereç ve Yöntem: Her grupta 6 adet sıçanın kullanıldığı 6 grup oluşturuldu. Kontrol grubu (KG) testisler çıkarılırken, sham grubunda (SG) 1 ml SF enjeksiyonu yapıldı. Orşit modeli (OG) sağ testise 0.1 ml 106 cfu/ml E.coli (0:6 strain) ve 1 ml SF enjekte edilerek elde edildi. Antimikrobiyal tedavi grubuna (AG) orşit oluşturulduktan 24 saat sonra siprofloksasin (50 mg/kg,Im) yapıldı. P/E selektin blokaj grubuna (PESG) P/E-selektin antikoru (100 microrg-mixture, IM). Son tedavi grubunda (TG) orşit sonrası hem siprofloksasin hem de P/E-selektin antikoru verildi. Antibiyotik verilen gruplarda tedaviye 14 gün devam edilip 0 ve 14. Günlerde antisperm antikor (ASA), p-selektin ve e-selektin için serum örneği alındı. Johansen skoru ile testiküler hasarı değerlendirilmek üzere 14. günün sonunda sağ ve sol testisler çıkarıldı.Sonuçlar: Orşit oluşturulan tüm gruplarda (OG, AG, PESG ve TG) SG'ye oranla 14. Günlerde ASA düzeylerinde anlamlı artış saptandı (p0.05). Histopatolojik incelemede sağ testiste AG ile OG arasında anlamlı fark bulunmamaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: An experimental study was performed to evaluate the efficacy of antimicrobial theraphy and preventive effect of p/e-selectin blockage (a cause of blood testicle damage due to neutrophyl infiltration) in contrlateral testis in experimental orchitis.Materials and Methods: The 6-group covering each group of 6 rats was created. When the control group (CG), the testes removed, 1 ml saline was injected in the sham group (SG). Orchitis model (OM) was obtained by injecting 0.1 ml 106 cfu/ml E.coli (0:6 strain) and 1 ml saline in the right testis. In antimicrobial treatment group (AG), the ciprofloxacin (50 mg / kg, Im) were given 24 hours after orchitis. In P / E selectin blockade group (PESG), P/E-selectin antibody (100 microrg-mixture, IM) were given. In the last treatment group (TG), antibiotics were given as well as P / E-selectin antibody. In the groups which received antibiotic treatment, serum samples for antisperm antibody (ASA), P-selectin and E-selectin for in were taken on the 0. and 14. day, when the treatment were proceed for 14 days. The right and left testes were removed at the end of 14. day, to evaluate Johansen score and testicular damage.Results: In OG, AG, PESG ve TG, ASA levels were significantly increased when compared to SG at day 14 (p0.05). Histopathologic evaluation showed no difference between AG and OG in right testicle (p>0.05).