Deneysel bronkopulmoner displazi modelinde hipotermi tedavisi
Effect of therapeutic hypothermia on lipopolysacharide induced bronchopulmonary dysplasia model
- Tez No: 297485
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bronkopulmoner displazi (BPD), preterm bebeklerin en önemli morbiditelerinden biri olup, akciğer dokusunda inflamasyon, fibrozis ve gelişim bozukluğu ve/veya duraklaması sonucunda gelişmektedir. Günümüzde bronkopulmoner displazi gelişimini önlemekte başarılı tek bir yöntem yoktur. Hipoterminin teröpatik olarak kullanımı uzun yıllardır bilinmekte olup enerji metabolizması, inflamasyon, apoptozis, oksidan sistem üzerinden etki göstermektedir. Terapötik hipotermi neonatal hipoksik iskemik ensefalopati tedavisinde rutin kullanıma girmiş tek tedavi şeklidir. Çalışmamızda multifaktöryel patolojik sürecin rol oynadığı BPD'de, farklı etki mekanizmaları nedeniyle hipotermi tedavisinin etkinliğinin değerlendirmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi deney hayvanları laboratuvarında bulunan Wistar cinsi anne ve yavru sıçanlar kullanıldı. Çalışma grupları her grupta en az 6 yavru olacak şekilde: i. Kontrol , ii. BPD, iii. BPD + teröpatik hipotermi, iv. hipotermi grubu olarak oluşturuldu. BPD modeli oluşturmak için anne sıçanlara 19 ve 20. gebelik günlerinde intrapertoneal lipopolisakkarit (400 mikrogram/kg) uygulandı. Hipotermi grubundaki yavru sıçanlara postnatal 24. saatte başlamak üzere 24 saat süreyle rektal vücut ısısı 34 0C olacak şekilde hipotermi uygulandı. Hayvanların vücut ısıları saatlik olarak rektal ısı probu ile ölçüldü. Postnatal 7. günde tüm hayvanlar eter anestezisi ile sakrifiye edildi, torakotomi ile çıkarılan akciğerler örnekleri immunohistokimyasal incelemeler ve pro-antiiflamatuar sitokin düzeyleri açısından değerlendirmeye alındı.Antenatal LPS uygulanan grupta alveol yüzey alanının azaldığı, fibrotik değişikliklerin meydana geldiği, düz kas içeriğinin arttığı ve inflamatuar sitokinlerin gen ekspresyonlarının arttığı görüldü. Hipotermi tedavisinin, alveolar yüzey alanını arttırdığı, fibrozisi ve düz kas içeriğini azalttığı saptandı. Hipoterminin proinflamatuar sitokin gen ekspresyon düzeylerini (İL6, TNF,İL1? ve İL1ß) azalttığı görüldü.Sonuç olarak, hipotermi tedavisinin, yenidoğan sıçanlarda gerçekleştirdiğimiz antenatal inflamasyonla indüklenen BPD modelinde etkin olduğu saptanmıştır. Çalışma sonuçlarımızın ileri çalışmalarla desteklenmesi durumunda hipotermi BPD tedavisinde yeni bir seçenek olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Bronchopulmonary dysplasia (BPD) is one of the most significant morbidity in preterm infants and a developmental disorder characterized by lung tissue inflammation, fibrosis. Today, there is not a unique method for successfully prevent the development of BPD. The use of therapeutic hypothermia is known for many years that show its effects by regulation of energy metabolism, inflammation, apoptosis and oxidant system. The use of therapeutic hypothermia is the only form of treatment in the neonatal hypoxic ischemic encephalopathy. Our study aims to evaluate the efficacy of therapeutic hypothermia in prevention of BPD.Twentyfour wistar rat pups born from four mothers were used for this purpose. The groups were: (1) control, (2) antenatal Lipopolysacharide (LPS) induced BPD (3) antenatal LPS induced BPD + hypothermia and (4) hypothermia. İntraperitoneal LPS (400 µg/kg) was injected to maternal rat at 19th and 20th gestational days to establish BPD model. In hypothermia groups hypothermia started at postnatal 24th hour administered during 24 hours keeping rectal body temperature as 34 0C. Body temperatures of the rat pups measured per hour. At postnatal 7th day rats were sacrificed under ether anestesia and their lungs were removed by thoracothomy. Lung samples were evaluated for immunohistochemical tests and proinflamatuar gene expression levels .In antenatal LPS applied group comparing with control group, alveolar surface area decreased, fibrotic changes and smooth muscle content was increased and gene expression of inflammatory cytokines were higher. Hypothermia therapy increased alveolar surface area and decreased fibrosis and smooth muscle content. Furthermore, hypothermia therapy reduced gene expression of pro-inflammatory cytokine levels (IL6, İL1 ?, IL1 ß, TNF-? ).Results of this study indicated that hypothermia therapy is effective in LPS induced BPD model. If these results are supported by further studies, hypothermia will be a new therapy option for preventing BPD