Low power CMOS optoelectronic transmission system design
Düşük güçte CMOS optoelektronik iletim sistemi tasarımı
- Tez No: 297849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARDA DENİZ YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kateter bazlı endovasküler işlemler minimal invaziv prosedürler olarak tanı vetedavi için kullanılr.Bu operasyonlarıın çoğu radyasyon ve kontrast oranıı için kullanıılan kimyasal maddeler nedeniyle zararlıı olan X-ışını floroskopi altıında yapılır. Bununla birlikte, MRI, yüksek yumuşak doku kontrastıı ve iyonlaştrııcı radyasyonu ortadan kaldıırması ile kateter bazlı işlemler icin kullanılan eski tekniklerin yerini almaya adaydır. MR ortamıında bir kateter izleme sisteminin bir parçası olarak kullanıılacak bir optoelektronik sistem önerilmiştir. Optoelektronik sistem, harici bir lazer sürücü, bir optoelektonik CMOS güç kaynağı, bir LED sünücü ve MEMS teknikleri kullanıılarak üretilen bir optik iletim yolundan oluşur. Harici bir sürücü devre, dalga boyu 660 nm ile gücü maksimum 200 mW olan güç lazerinin modülasyonunu sağlar. UMC 0.18 umsüreci ile üretien CMOS güç kaynağıı, % 5 optik-elektrik dönüşüm verimliliginde fotodiyotlar, 0.6 V fotodiyot gerilimini artıırmak için kullanıılan DC/DC dönüştürücü,1.2 V'ta 138 uA akıım tüketimi ile IR LEDe 2 mA saglayan besleme geriliminden bağıımsıız LED sürücü tasarlanmııştır. V-kanal ve bir aynadan oluşan bir Si yapıı, ıslak aşıındıırma teknikleri kullanıılarak tasarlandıı ve üretildi. Son olarak, bir ön uç alıcı devresi, frekans ile kateter yer verisini taşıyan optik sinyalleri algılamak için anlatıldı.
Özet (Çeviri)
Catheter based endovascular operations are used for diagnosis and treatment as minimally invasive procedures. Most of these operations are held under X-ray fluoroscopy which is harmful due to incident radiation and chemical agents used for increasing contrast ratio. However, MRI, with high soft tissue contrast and eliminates ionizing radiation, is a candidate to replace old techniques which are used for catheter based operations. An optoelectronic system to be used in a MR environment as a part of a catheter detection system is proposed. The optoelectronic system is composed of an external laser driver, an optoelectonic CMOS power supply, an LED driver and an optical transmission path which is fabricated by using MEMS techniques. The external laser driver enables modulation of power laser which has a power up to 200 mW with a wave length 660 nm. The CMOS power supply, fabricated in UMC 0.18 $\mu$m process, is composed of photodiodes, which have an efficiency of 5\% optical-to-electrical conversion, and a DC/DC converter to boost photodiode voltage of 0.6 V to 1.2 V. A supply independent LED driver, which supplies 2 mA to an IR LED with a current consumption of 138 $\mu$A, has been designed. A Si platform which is composed of a V-groove and a mirror, is designed and fabricated by using wet etching techniques. Finally, a front-end circuit is described to detect optical signals which carry catheter localization data on their frequency.