Liquid state diodes using polymer semiconductors
Sıvı fazda polimer yarıiletken kullanan diyotlar
  1. Tez No: 297857
  2. Yazar: BEDRİ GÜRKAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde sıvı fazda polimer diyotlar üretilmiş ve karakterize edilmiştir. İlk olarak; yüksek derecede katkılanmış p-tipi Si anot, Al katot ve SiO2 ayırıcı ve yalıtıcı katman olacak şekilde yüzeyel elektrot yapıları oluşturulmuştur. 40 nm SiO2 ile kaplı Si pullar satın alınmış ve üzerleri 200 nm alüminyum tabakası ile kaplanmıştır. Al tabakasının şekillendirilmesi ve pulun kesilmesi ile yan yüzeylerde Si/SiO2/Al yüzeyel elektrot yapısı taşıyan örnekler elde edilmiştir. Elektrot yapısı oluşturulduktan sonra, polimer çözeltisi hazırlanmıştır. Polimer olarak poly(3-hexylthiophene-2,5-diyl), çözücü olarak ise diklorobenzen kullanılmıştır. Polimer çözeltisi Si/SiO2/Al arayüzüne dökülmüş ve elektrotlar arasına potansiyel fark uygulanarak yüzeyel sıvı fazda polimer diyot oluşturulmuştur. Üretilen diyotların sınaması ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Zaman ve çözelti yoğunluğunun performans özelliklerine etkileri incelenmiştir. Ölçümlerde 6 mg/ml çözeltide, 7 V için 315 mA/cm2 akım yoğunluğuna ulaşılmıştır ki bu değer aynı durumdaki katı eşdeğer diyottakinden en az altı kat daha yüksektir. Ayrıca ardıl izlem etkisini incelemek amacıyla ileri ve geri potansiyel fark süpürümü uygulanmıştır. Süpürüm -10 V değerinden +10 V değerine doğru uygulandığında sıfır akım -0.7 V değerinde, süpürüm ters yönde uygulandığında ise sıfır akım +1.4 V değerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a liquid state polymer diode is fabricated and characterized. First, lateral electrode structures are formed where highly doped p-type Si is used as anode, aluminum is used as cathode and SiO2 is used as seperation and insulation layer. 40 nm SiO2 coated Si wafers are purchased and an aluminum layer with thickness of 200 nm is deposited on top of them. By patterning Al layer and dicing the wafer, samples are obtained which carry a Si/SiO2/Al lateral electrode structure at their sides. After forming electrode structure, polymer solution is prepared. Poly(3-hexylthiophene-2,5-diyl) is used as polymer and dichlorobenzene is used as solvent. Polymer solution is poured onto the Si/SiO2/Al interface and by applying voltage between electrodes lateral liquid state polymer diode is formed. Fabricated diodes are tested and characterized. Effects of time and solution concentration on performance characteristics are examined. In measurements, 315 mA/cm2 current density is achieved for 6 mg/ml solution at 7 V which is at least six fold better than the current density of its solid counterpart for the same situation. Also back and forth voltage sweep measurements are applied to investigate hysteresis effect. It is seen that zero current is obtained at -0.7 V when the sweep goes from -10 V to +10 V and for reverse sweep zero current is obtained at +1.4 V.