1714-1715 tarihleri arasında Gaziantep'te sosyal, siyasi ve iktisadi yapı: 65 numaralı Gaziantep Şer'iyye Sicili metin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Soscial, political and economic situation in Gaziantep between 1714-1715: Transcription and analysis of Judicial Records, number 65 of Gaziantep
  1. Tez No: 297948
  2. Yazar: NAİME YÜKSEL KAYAÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 518
Özet
Osmanlı tarihinin en önemli arşiv kaynaklarından biri Şer`iye Sicilleri'dir. Bu belgeler, ait oldukları dönem ve yer hakkında oldukça kıymetli bilgiler ihtiva etmektedir. Bu çalışmamız, Türk tarihi ve kültürü açısından büyük bir önem taşıyan Şer`iye Sicillerinden H.1126-1127/M.1714-1715 tarihlerini kapsayan Gaziantep'te tutulan şer`î mahkeme kayıtlarını içermektedir. Toplam 287 sayfadan oluşan bu sicil defterinde 132 adet idari ve 405 adet de hukuki içerikli toplam 537 adet belge bulunmaktadır. Defter iki taraflı kullanılarak bir tarafına arzuhaller, nişân-ı şerîfler, fermanlar ve buyruldular gibi idari içerikli belgeler diğer tarafında ise miras, nafaka, vasi tayini, boşanma, alacak verecek gibi hukuki içerikli belgeler kaleme alınmıştır. Bu defter ışığında dönemin Gaziantep'inin idari, sosyal, kültürel, ekonomik durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Transkripsiyonu yapılan belgeler tasnif ve tenkit edilerek değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Transkripsiyonu yapılan belgelerin içerikleri, diplomatik özellikleri, hicri ve miladi tarihleri kısa belge özetleri ile birlikte her belge için ayrı bir tablo içerisinde sunularak okuyucuya kolaylık sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important archive sources of Ottoman history is Judicial Records. These documents contain important information about the period and place to which they belong. This study contains records of Shariah between H.1126-1127/M.1714-1715 and Shariah held in Gaziantep which have great importance in terms of Turkish history and culture. Total 287-page book, this registry contains 132 administrative and 405 legal documents, a total of 537 pieces. Using two-sides of the notebook, administrative documents such as petitions, firmans and buyruldus were recorded on the first side; legal documents such as administrative heritage, child support, guardianship determination, divorce, loans were recorded on the other side of the notebook. In the light of this book, Gaziantep?s administrative, social, cultural, economic status in that period were investigated. Transcriptions of the documents were classified, and criticism has been subject to evaluation. Transcription of the contents of documents, diplomatic properties, AH and Gregorian dates with brief summaries of the document are presented in a separate table for each document to make it understandable to the readers.