Sergilendirme tasarımında yeni yaklaşımlar ve bir proje önerisi
A new approaches in exhibition design and an application
- Tez No: 298194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUĞCAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Göstermek, biriktirmek ve paylaşmak eylemleri en erken dönemlerden bu yana insanoğlunun vazgeçilmezi olmuştur. Bunların yanı sıra biriktirme ve gösterme dürtüsü, bilginin aktarılması ve saklanması adına insanlık tarihi boyunca oldukça önemli bir görev üstlenmiştir. Konunun grafik tasarım ve onun tarihi ile kesiştiği noktada ise, var olan bu bilgi birikiminin düzenlenmesi, yönetilmesi ve hatta yorumlanması ön plana çıkmaktadır. Bu noktada grafik tasarım yeni bir çalışma disiplini, Sergileme Tasarımı ile buluşmuştur.?Sergileme tasarımında yeni yaklaşımlar ve bir uygulama? adlı tez çalışması, grafik tasarımın, batı ülkeleri için genç, ülkemiz için ise yeni olan bu alanı üzerine genel bir bakış sunmaktadır. Konunun derinlikli ve sağlıklı çerçevelendirilmesi, kavranması adına ilk olarak sergileme eylemi ve eylemin tarihi üzerine araştırmalar sunulmuştur. Daha sonra tezde sergileme eylemi bir tasarım ürünü olarak ele alınmış ve sınıflandırılmıştır. Bununla birlikte tez içerisinde sergileme tasarımı ve grafik tasarım alanı arasındaki ortak bağlar incelenmiş, sergileme tasarımı disiplini içerisinde grafik tasarımcının rolü araştırılmıştır. Bu noktada tez, dünya üzerindeki konu adına seçilen örnekleri detaylı bir biçimde sınıflandırarak incelemiştir.Son bölümünde çalışma sergileme projelerinin tasarım aşamalarını incelemiş, sergileme tasarımının güncel durumu ve yenilikçi yaklaşımları üzerine saptamalarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Representing, collecting and sharing are the irrevocable behaviours since the history of man. Moreover, through the history, this behaviours are transformed to symbols of power and status. Besides them, collecting and representing impulses had an important role about reserving and transfering the information through the history of man. About this subject, that is the point overlaps the graphic design and it?s history is arranging and managing this huge amount of information. At this point graphic design meets a new area named Exhibition Design.In this thesis named, ?A new approaches in exhibition design and an application?, submitting a general view of this area which known as ?young? at western countries, and which known as a ?new? at Turkey. In order to make a immerse and well framing about subject, firstly, thesis present its researchings about exhibiting, and exhibition design history. After that, thesis approaches a exhibiting behaviour as a design discipline and classify it. Also thesis researches and addresses the position of graphic designers within the exhibition design field. At this point, through this subject, project researches and shows the succesfull examples around the world.At the last part, project studies about the process of exhibition design. Also at this part, thesis determines the contemporary design innovations about exhibition design, and looks forward about the future of this area.