Edirne ve yöresi Silene L. (Caryophyllaceae) cinsinin G grubu türlerinin sistematiği ve morfolojisi
- Tez No: 29869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
-1- ÖZET Bu çalışma, Caryophyllaceae familyasına ait Silene L. cinsinin, G grubu türlerinin Al(E) karesi içinde yer alan, Edirne ve yöresindeki dağılımını saptamak amacı ile yapılmış tır. Araştırma, 1987-1988 yıllarının vejetasyon döneminde yapılmıştır. Floristik ve sistematik yayınlara ve İstanbul üniversitesi Eczacılık Fakültesi (İSTE) herbaryumunda bulunan örneklere dayanılarak yapılan çalışma sonucu, araştırma bölgesinde, Edirne ve yöresi için yeni kayıt olan Silene L cinsinin G grubuna ait üç türün varlığı saptanmıştır. Bu türler; Silene gallica L. Silene tenuiflora Guss. Silene dichotoma Ehrh. subsp. dichotoma ' dır. Toplanan bu örnekler, morfolojik, anatomik, sistema tik ve floristik yönden incelenmiş, tayin anahtarlarıyla bir likte deskripsiyonları verilmiştir. Ayrıca türlerin habitatı, yapılan arazi çalışmaları esnasında gözlenmiş, yayılış alanları tespit edilmiş, dağılımları harita üzerinde işaretlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 1 - SUMMARY This research mas düne to determine the distribution of Silene L. that belongs to Caryophyllaceae family that is in A1(E) square, in Edirne and its environment. This research was done in vegetations Periods of 1987 - 1988. According to floristic and systematic issues and to the researches that are in the herbarium of Faculty of Pharmacy of İstanbul University, three new species which belong to G group of Silene L. were determined. These species are as follows ; Silene gallica L. Silene tenuiflora Buss. Silene dichotoma Ehrh. subsp. dichotoma These collected species were examined as morphological, anato mical, systematical and Floristic and their distinguishing keys and descriptions were also given. In addition, their habitats were also observed, and their distribitions were determined and were shown on map.