Perkütan intrakoroner girişim uygulanan hastaların fiziksel aktivite düzeyleri ve etkileyen faktörler
Physical activity levels in percutaneous ıntracoronary ıntervention patients and the factors affecting these levels
- Tez No: 298876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ALTIOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, perkütan koroner girişim (PKG) uygulanan hastaların fiziksel aktivite düzeyleri ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır.Tanımlayıcı ve kesitsel olan araştırma; en az üç ay önce PKG uygulanan ve Ekim 2009?Mart 2010 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi kardiyoloji polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri 150 hasta ile gerçekleştirildi.Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 11.5 paket programı, istatistiksel analiz için Shapiro Wilk, One Way ANOVA Welch, Bonferronni ve Games Howell, Pearson Ki-kare ve Likelihood ratio ki-kare testleri ile Student t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the physical activity levels in percutaneous coronary intervention (PCI) patients and the factors affecting these levels.This descriptive and cross-sectional study was conducted with 150 patients over 18 years of age who referred to the Cardiology Department of Mersin University Health Research and Practice Center between October 2009 and March 2010.The research data were collected using the Personal Information Form and the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). The data were analyzed with SPSS 11.5. Shapiro Wilk, One Way ANOVA Welch, Bonferronni and Games Howell, Pearson Chi-square and Likelihood ratio chi-square tests and Student's t-test were used for statistical analysis.