Analysis and implementation of software test case design techniques
Yazılım sınama vaka tasarım tekniklerinin analizi ve uygulaması
  1. Tez No: 299081
  2. Yazar: BERK BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yazılım sınaması bir sistemdeki hataları bulma işlemidir ve yazılım geliştirme sürecinin temel bir parçasıdır. Yazılım sınaması halen sanat olarak kalsa da, birçok yazılım sınama tasarım ve uygulama teknikleri geliştirilmiştir.Yazılım sınama tasarımı, yazılım sınama vakalarının belirlenmesini gerektirir. Yazılım sınama koşullarından, farklı yazılım sınama vakaları türetebilmek için farklı yazılım sınama vaka tasarım teknikleri kullanılır. Ayrıca, her bir yazılım sınama vaka tasarım tekniği, aynı yazılım sınama koşullarından farklı yazılım sınama vakaları üretir. Yazılımlar sınanırken kullanılan yazılım sınama senaryoları direk olarak yazılım sınama vakalarından oluşturulur.Tezin başlıca amacı, yazılım sınama vaka tasarım tekniklerini ve bunların uygulamalarını araştırmaktır. Ayrıca, yazılım sınama koşullarının belirlenmesi için gerekli işlemler anlatılmıştır. Bunun dışında, yazılım sınama koşuları, vakaları ve senaryolarının resmi bir şekilde raporlanması gösterilmiştir. Yazılım sınama vakası üretmek için yazılım isterlerini kullanan ihtiyaç tabanlı yazılım sınaması analiz edilmiştir. İhtiyaç tabanlı yazılım sınama tekniğini kullanan neden-sonuç yazılım sınama aracı geliştirilmiş ve bunun avantaj ve dezavantajları belirtilmiştir. Bunun dışında, yazılım kaynak kodu kapsam analiz aracı ve yazılım sınama veri üreteci gibi diğer yazılım sınama araçları anlatılmıştır.Kullanılan yazılım sınama tasarımı ve yazılım sınama vaka tasarımı projenin türüne bağlıdır. Yazılım geliştirme sürecinin her aşamasında farklı yazılım sınama tasarımı ve yazılım sınama vaka tasarımı kullanılabilir. Ayrıca, farklı yazılım sınama düzeylerinde farklı yazılım sınama türleri uygulanabilir. Bu tezde ayrıca bu yazılım sınama türleri ve düzeylerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Software testing is a process of finding bugs in a system, and it is an essential part of the software development process. Although, software testing is still an art, numerous techniques are developed to design and implement software testing.Designing software testing requires determining software test conditions. Different software test case design techniques are used to translate test conditions into test cases. Moreover, each software test case design technique produces different test cases from the same test conditions. The test scripts, which are used during test execution, are directly formed from test conditions.The main goal of this thesis is researching software test case design techniques and their implementations. The process of determining the test conditions is described. Moreover, formal documentation of test conditions, test cases and test scripts are denoted. The requirement-based software testing, which uses software specifications to generate test cases, is analyzed. The cause-effect software test tool, which uses a requirement-based software testing method, is implemented, and its advantages and disadvantages are stated. In addition, other types of software testing tools, such as code coverage analysis tools and software test data generator tools, are described.The used software testing design and test case design techniques highly depend on the type of project. Different test design and test case design techniques can be used in each step of the software development process. Moreover, different types of tests can be applied at different test levels. In this thesis, these software test types and test levels are also mentioned.