Assessment of the probable effects of planned investments in urban renewal areas on urban form using gravity model and GIS: The case of Izmir
Kentsel yenileme alanlarında planlanan yatırımların çekim modeli yöntemi ve CBS kullanılarak İzmir kent makroformuna olan olası etkilerinin değerlendirilmesi: İzmir örneği
  1. Tez No: 299089
  2. Yazar: NUR SİNEM PARTİGÖÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. K. MERT ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kentsel yenileme, özellikle metropoliten kentlerde hem yapılı çevreyi hem de yapılaşmamış doğal çevreyi içeren, kentin makroformunu etkileyip, küresel, ekonomik, politik ve sosyal açılardan değiştiren bir süreci tanımlamaktadır. Yenileme olgusu, süreç içinde meydana gelen değişiklikleri içerdiği için, kenti her yönüyle tanımayı ve kentin gelişimini anlamayı beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda, tez kapsamında, İzmir metropoliten kenti merkezinde bulunan, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı 1/25000 ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı (IKBNIP)'na göre, ?Sağlıklaştırma ? İyileştirme Alanları? olarak tanımlanan 11 bölge yer almaktadır. Kısıtlı fiziki çevre olanaklarının yanında, sosyal ve ekonomik açıdan kentin ?dezavantajlı? bölgelerinde ikamet eden nüfusun, plan kararları ile öngörülen ve gelişmeye açılacak olan bölgelerde planlanan yatırımların gerçekleştirilmesi durumunda meydana gelecek sonuçları ile mevcut durumun süregeldiği koşulda gözlenecek sonuçların karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca, kente dair planlanan yatırımların fiziki ve planlama boyutunun irdelenmesi de, tez çalışmasının amaçlarındandır. Amaçlananlar doğrultusunda, karar destek süreçlerinde bir araç olarak yerini almış olan Lowry ? Garin modeli ve Hansen modeli kullanılarak, nüfus, temel istihdam ve servis işgücünün bölgeler bazında ikamet edilen ve çalışma bölgeleri arasında nasıl mekansal olarak dağıldığı belirlenecektir. Yapılan mekansal analizler, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yazılımları kullanılarak tematik haritalara dönüştürülecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of urban renewal, especially in metropolitan cities, including both the built and the natural environment, describes a process that affects the city macro form and changes in terms of global, economic, political and social aspect. A case of renewal, for it contains the changes that occur in the process, all aspects of the city to recognize and understand the city's development brings with it. In this thesis, there are 11 regions that are defined as“Rehabilitation-Renewal Program Areas”in the metropolitan city, according to the 1/25000 scale Izmir Urban Regional Master Plan (IKBNIP) prepared by Izmir Metropolitan Municipality. Comparing the results in the case of implementation of planned investments with plan decisions that affect the resident population settle in“disadvantaged”parts of the city from social and economic aspects, besides the limited opportunities for physical environment, and the results in the current situation of these program areas is the main crucial goal of the study. Additionally, evaluating the size of the physical and planning is another goal of the thesis. According to these goals, the Lowry - Garin model and Hansen model will be used as quantitative methods. These models have taken place as a tool in line with the concept of the city dealing with economic and geographic dimensions of interaction and decision-support processes. The distribution of the population, basic and service employment will be determined spatially between residence areas and work zones. The spatial analysis will be converted to the thematic maps, using Geographical Information Systems (GIS) softwares.