Telekomünikasyon cihazlarından kaynaklı elektromanyetik alan şiddeti ölçüm yöntemleri: Samsun il merkezi saha çalışması
Measurement of electromagnetic radiations emitted from telecommunication equipments: Samsun city center as a case study
  1. Tez No: 299233
  2. Yazar: MUSTAFA SEMERCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS EMİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde, telekomünikasyon cihazlarından kaynaklı Elektromanyetik Alan Şiddeti ölçüm yöntemleri hakkında bilgi sunularak; Samsun il merkezinde, 100 kHz-3 GHz frekans bandında ortamın, 30 MHz ? 3 GHz frekans bandında yer alan 17 farklı banddaki elektromanyetik (EM) alan değerleri konuma bağlı olarak ölçülmüştür.Örnekleme alınan noktalardaki Elektrik Alan (V/m) değerleri sayısal haritaya aktarılarak, interpolasyon teknikleri kullanılarak iki Boyutlu (2B) ve renk kodlamalı grid dosyalarıyla, üç boyutlu (3B) haritalar oluşturularak Samsun il merkezi elektromanyetik kirlilik haritası elde edilmiştir. Baz istasyonlarının yoğun olduğu bölgelerde Elektromanyetik Alan şiddeti değerinin 24 saatlik bir periyoddaki değişimi gözlemlenmiş ve üniversite öğrencilerinin cep telefonu kullanım alışkanlıklarının tespitine yönelik bir anket yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek elektromanyetik dalgalardan etkileşimi azaltmaya yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, information on measurement methods of electromagnetic fields created by telecommunication equipments is issued, and in Samsun city center, In 100 kHz-3 GHz frequency band, electric field value of environment and in 30 MHz-3 GHz frequency band, electric field values of 17 different bands are measured according to position.Electric field values at points where sampling is taken are transferred to numerical map, electromagnetic pollution map in Samsun city center is obtained by using interpolation techniques and with three-dimensional (3D) maps that are created by using two-dimensional (2D) and color-coded grid files. In the regions where base stations are crowded, the value of electric field intensity is observed for the period of 24 hours and an opinion poll is created for the habits of using mobile phones among university students. The results are interpreted and some suggestions are made for decreasing the influence of electromagnetic waves to human body.