Balıkesir ili ambalaj atıkları geri kazanım potansiyelinin değerlendirilmesi ve toplum bilinçlendirme çalışmalarının etkisinin belirlenmesi
Evaluating the potential of recycling of package wastes and determining the effect of public awareness activities in Balikesir
- Tez No: 299335
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZMETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ürünlerin tüketiciye ya da nihai kullanıcıya ulaştırılması aşamasında, ürünün sunumu için kullanılan ve ürünün kullanılmasından sonra oluşan atıklara ambalaj atığı denilmektedir. Ambalaj atıkları son yüzyılda gittikçe önem kazanmakta ve çevresel etkilere neden olmakla birlikte ekolojik değer taşıması açısından üzerinde durulması gereken bir konu olmuştur.Ülkemizde ambalaj atıklarının evsel nitelikli katı atıklardan ayrı olarak kaynağında ayrı toplanması projesi 24.06.2007 tarihli Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde Belediyeler tarafından yürütülmektedir. Bu çalışmada, Balıkesir'deki ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile ilgili geri dönüşüm oranları ve geri dönüşüm durumunun iyileştirilmesi amacıyla bir değerlendirme yapılmıştır. Çevresel bilgi ve katılım düzeyleri ile ambalaj atıklarının geri dönüşüme katkısı sosyodemografik yönden incelenmek istenilmiştir.Yapılan anket ve değerlendirmeler neticesinde en çok toplanılan ambalaj atığı türünün kağıt olduğu, geri dönüşüm oranlarının yeterli olmadığı ve eğitim seviyesinin bununla ilişkili olduğu belirlenmiştir. Farkındalık çalışmaları neticesinde, yapılan eğitim çalışmalarının geri dönüşüm oranını arttırdığı istatistiksel olarak değerlendirilerek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Package wastes are defined as materials which are used for the presentation of a product while it is being transported to the end user or consumer, and materials which are formed after a product is used. Package wastes have been gaining more and more importance in the last century and it is an issue to be raised because they bring along environmental consequences and they have an ecological value.The project of collecting package wastes separately from domestic solid wastes has been carried out by municipalities within the frame of The Regulation for Controlling Package Wastes, dated 24.06.2007. In this study, an evaluation was done in order to enhance the recycling rates and recycling conditions of package wastes in Balıkesir. The study aims to investigate, in a socio-demographic aspect, the environmental awareness and participation levels as well as the contribution of package wastes to recycling.After the survey and evaluations, it was determined that the most collected type of package wastes was paper and the recycling rates were not satisfactory. It was understood that the level of education played an important part in this situation. It was also determined statistically that training schemes increased the rates of recycling.