Torus ağı benzetiminin çok işlemcili mimariler için gerçekleştirimi
Implementation of torus network simulation for multiprocessor architectures
  1. Tez No: 299488
  2. Yazar: HÜSEYİN TEMUÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYHAN M. İMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İşlemci hızlarının doğal sınırlara ulaşması ve sektörlerde her gün artan işlem kapasitesi ihtiyaçları, işlemci mimarilerinde koşut sistemleri zorunlu kılmıştır. Günümüzde bilgisayar sistemlerinin bütünü büyük ve küçük ölçekli çok işlemcili sistemlere dönüşmüşlerdir. Çok işlemcili mimarilerin yaygınlaşması, bu mimarilerin ve mimariler üzerinde yapılan çalışma ve tasarımların önemini artırmıştır.Bilgisayar sistemleri gibi fiziksel testlerin çok maliyetli ve uzun sürelere mal olduğu alanlar, sistemleri modelleyen benzetimlerin gereksinimini artırır. Benzetimler bilimsel ve ticari alanlarının bütününde yoğun biçimde kullanılırlar.Tez kapsamında, çok işlemcili sistemlerde kullanılan bir ağın benzetimi yapılmıştır. Benzetimi yapılan ağ torus topolojisine sahiptir ve wormhole anahtarlama modelini kullanmaktadır. Benzetimi yapılan ağ wormhole anahtarlama üzerinde yapılmış durağan ve kaynak kararlı yönlendirme algoritmalarını desteklemektedir. Benzetim koşut benzetim olarak kesikli olay benzetimi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Benzetim java programlama diliyle geliştirilmiştir. Geliştirilen benzetimin tasarım detayları anlatılmış ve üzerinde yapılan testlerin sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Processor speeds reaching the natural limits and the increasing processing needs have made the parallel systems be necessary in the processor architectures. At the present time, all of the computer systems have transformed into multi-processor systems of large or small scales. The spread of architecture with multiple processors has increased the importance of both these architectures and the studies on them.Fields like computer systems, in which physical tests are costly and long-term increase the need for simulations which model systems. Simulations are massively used in all scientific and commercial areas.In the scope of thesis, the simulation of a multi-computer network has been implemented. The simulated network has torus topology and uses wormhole switching model. The simulated network supports deterministic and source-based routing algorithms. Simulation has been implemented as a parallel simulation and in the scope of discrete event simulation. The simulation has been developed with Java programming language. The details of developed simulation design have been explained and the results of tests have been discussed.