Gerçek zamanlı meteoroloji verilerinin toplanması, analizi ve haritalanması
Acquisition, analysis and mapping of the meteorological data
  1. Tez No: 299573
  2. Yazar: SERHAT TURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİK SAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gerçek zamanlı meteoroloji verilerine, analiz sonuçlarına ve haritalarına ulaşmak için çok sayıda web tabanlı sistem mevcuttur. Bu sistemler kullanıcıların isteklerini tam anlamıyla karşılayamamakta ve bazı dezavantajlara sahiptirler. Bu sistemlerin en önemli dezavantajı verilerin ve analiz sonuçlarının sadece belirli aralıklarla (otuz dakika, bir saat, altı saat, bir gün vb.) güncellenmesidir. Bu nedenle belirli aralıklarda meteorolojik verilerde yer alan değişikliklere son kullanıcılar anında ulaşamamaktadırlar. Mevcut sistemlerin ikinci en önemli dezavantajı kullanıcıların özel isteklerini karşılayacak, çift yönlü olarak çalışacak, interaktif sistemler olmamalarıdır. Yani son kullanıcıların taleplerine uygun geçmiş tarihli verilere ulaşılamamakta, analizleri yapılamamakta ve haritalar görüntülenememektedir. Üçüncü dezavantajı ise veriler ve analiz sonuçlarını ifade eden haritaların statik olarak sabit bir resim formatında yayınlanmasıdır. Bu da yakınlaştırma, uzaklaştırma, katmanlı veri gösterimi vb. olanaklar sağlamamaktadır. Bu çalışmada, yukarıda belirtilen dezavantajların giderilmesi için katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında geliştirilen bilgi sistemi son kullanıcıların anlık olarak gerçek zamanlı verilere ve analiz sonuçlarına web üzerinden ulaşabilmesini sağlar. Sistem meteoroloji istasyonlarından gelen gerçek zamanlı ham veriyi alır, bu veriyi önişlemden geçirerek coğrafi veri tabanına kaydeder. Veri tabanındaki veri işlenerek servis odaklı mimariye uygun, web servisi olarak yayınlanmakta ve herhangi bir masaüstü, mobil ya da web uygulaması tarafından görüntülenebilir ve kullanılabilir hale getirilmektedir. Bu sistemin getirdiği en önemli yenilik güncel veriler sunucuya ulaşır ulaşmaz gerçek zamanlı olarak analizinin yapılması ve haritalanmasıdır. Bu yenilik değişmeyen verinin gereksiz yere sabit zaman aralıkları ile analiz yapılmasının önüne geçer. Meteoroloji istasyonlarından güncel veri geldiğinde analiz ve harita yenilenir. Bu yeniliklerle son kullanıcılar anlık olarak internet üzerinden güncel verilere ulaşır. Bunun dışında, bu çalışma kapsamında geliştirilen bilgi sistemi son kullanıcılara geçmiş tarihli verilere ulaşmalarını, taleplerine uygun analizlerin yapılmasını ve haritalanmasını sağlar. Bu çalışmanın katkılarından biri de haritaların dinamik olmasıdır, yani yakınlaştırma, uzaklaştırma, katmanlı veri gösterimi vb. özellikler taşımasıdır. Verilerin yönetimi ve analizleri ile ilgili bütün işlemler sunucu taraflı yapıldığı için kullanıcıların kendi bilgisayarlarında web tarayıcısı dışında herhangi bir uygulama çalıştırmalarına gerek kalmaz.
Özet (Çeviri)
There are a lot of web based information systems to reach meteorological information, analysis results and maps. These systems cannot fully meet the needs of users and have some disadvantages. The most important insufficiency of these systems is updating of data and analysis results in determined periods (like thirty minutes, one hour, six hour, one day, etc.). So end users, who use a system like this, cannot reach the meteorological data changes in period ranges. The second important insufficiency of the existing systems is that they cannot meet special requests of the end users interactively. In other words, meteorological data that is fulfilling the demands of end users, cannot analyze and perform mapping. The third insufficiency is publication of images in a static image format. Therefore, facilities like the zoom in, zoom out, layered data representation, and so on cannot be provided. This study aimed to eliminate the above-mentioned insufficiencies. A real-time meteorological data analysis and mapping information system is proposed. This system makes real-time data and the results of analysis available through all end users. It captures the real-time meteorological data from meteorological stations, pushes these data into geodatabase and publishes the raw data and the results of analysis through server as a web mapping service that can be accepted by any desktop and web applications. The system takes the raw data in real time from meteorological stations then preprocesses raw data and stores on the geographic database. The information on the geographic database is processed to serve as a web service and it can be visualize and use by any desktop, mobile or web applications. One of contributions of the proposed system is executing the real-time analysis and mapping operations whenever the latest real-time meteorological data arrive to the system via a determined protocol from meteorological stations. This contribution allows the system to store, analyze and map each meteorological data once. Other contribution is related to mapping operations. Proposed system creates the map for certain data and for the results of analysis and renews each time when the data is changed. Due to these contributions proposed information system allows the end users to get newest metrological information in instant. Besides, because these operations are performed on the server side, any end user can use them without the need for custom code.