Deneysel bir belirtisiz bilgi erişim dizgesinin tasarım ve gerçekleştirimi
Design and implementation of an experimental fuzzy information retrieval system
- Tez No: 29961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SİNİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ül ÖZET DENEYSEL BİR BELİRTİSİZ BİLGİ ERİŞİM DİZGESİNİN TASARIM VE GERÇEKLEŞTİRİMİ Metin Turan Bilimsel yayın sayısının I960 yılından sonra çok hızlı artmaya başlaması, yayınların izlenmesi sorununu da beraberinde getirmiştir. Bilgi ercim tenimde bu dönemlerde önem kazanmıştır. Bilimsel yayınların takip edilebilmesi için kullanılan en eski yöntem ikili(Boolean) modeldir, Bn modelde bütün belgeler, belirgin kîme(CTp sete) yaklaşT*» göte dizinlenir. Diğer bir deyişle, kümenin elemanı olan belgeler için ilişki değeri bir, diğer belgeler için ilişki değeri smrdır. İkilî-modeide meydana gelen bilgi kayıplarını en aza indirmek üzere olasılıksal yöntemler ooenlinr. Bn yöntarierfe, terimler ilişki derecelerine göre anmana- bilmesine rağmen, belgelere erişim için uzun zaman belirgin küme yaklaşımı kul lanılmıştır. 19801i yıllardan sonra belirtisiz küme(Fuzzy set) yaklaşımının öneminin anlaşıl ması, bilgi erişim amacıyla da kullanılabileceği fikrini gündeme getirmiştir. Bn amaçla.sonraki yıllarda çeşitli belirtisiz küme modelleri geliştirilmiştir. Bn, akkUu bilgi erişim alamnda saglad* en büyük esneklik, ctoıhksal değerlerin küme üyelik değerleri olarak hade edilebilmeğidir. Bu tez kapsamında bir belirtisiz bilgi erişim dizgesi gerçekleştirilmiş, dizge başarısını gösteren ölçümler ve gerekli öneriler tez raporuna eklenmiştir,
Özet (Çeviri)
İV SUMMARY DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN EXPERIMENTAL FUZZY INFORMATION RETRIEVAL SYSTEM MS Thesis Metin Turan After 1960, scientific publications accumulated rapidly and brought forth the problem of keeping track of them. The term 'infoimation retrieval' gained importance by this time. The oldest method to keep track of publications is the binary model. In this model, indexing of a publication is done by means of crisp sets. In other words, it has a relation value of 1 if it is a member of set and 0 if not. Probabilistic models have been proposed to decrease data-loss due to the binary model Although relationship of a publication with a subject can be scaled using probabilistic models, crisp sets have been used to retrieve the publications for a longtime. After 1980, the importance of fuzzy sets has been realized, and the idea of using it for information retrieval have come to agenda. For this goal, various fuzzy set models have been developed in the following years. The most elasticity of these models in information retrieval area is that the probabilistic scores can be stated as set membership values. The thesis is the implementation of a fuzzy information retrieval system. System performance benchmarks and suggestions are also included in thesis report.