Deniz suyu ile sulama olanakları ve silisyumun golf alanlarında Paspalum (Paspalum vaginatum Swartz) çiminin performansına etkisi
Seawater irrigation possibilities and effect of silicon on Paspalum (Paspalum vaginatum Swartz) performance in golf courses
  1. Tez No: 299715
  2. Yazar: FATİH ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada paspalum (Paspalum vaginatum Swartz cv. Salam) çiminin belirli oranlarda deniz suyu ile sulanabilme olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla Belek yöresinde yetiştirilen paspalum çimi 2 mM silisyum katkılı ve katkısız olarak % 0, 10, 20 ve 30 oranında deniz suyu ile sulanmıştır.Çim bitkilerinden 5 biçim alınmış ve bitkilerin kuru ağırlıkları, sodyum, klor, potasyum ve silisyum konsantrasyonları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda tuzlu sulama suyunun paspalum çiminin gelişmesini gerilettiği ancak bunun istatistiki anlamda önemli olmadığı, silisyumun tuz toleransını artırmada bir katkısının olmadığı ortaya çıkmıştır. Paspalum çiminin yaprak ve köklerinin Na ve Cl konsantrasyonları deniz suyunun uygulama düzeyine bağlı olarak artarken K konsantrasyonları azalmıştır. Paspalum çiminin Na ve Cl' u yapraklarında biriktirdikleri anlaşılmıştır. Yaprak Na ve Cl konsantrasyonları köklere göre daha yüksek olmuştur. Yaprakların silisyum konsantrasyonları deniz suyu uygulamalarından etkilenmemiştir. Bununla birlikte I. dönem kök örneklerinde deniz suyuna bağlı olarak köklerin Si konsantrasyonunun azaldığı anlaşılmıştır. Silisyum uygulamaları paspalum bitkisinin genel olarak Na ve Cl konsantrasyonlarının artmasına sebep olurken K konsantrasyonlarının azalmasına sebep olmuştur. Sonuç olarak paspalum çiminin Antalya Belek yöresine adapte olabildiği ve deniz suyu ile belirli oranda sulanabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, seawater irrigation possibilities of paspalum (Paspalum vaginatum Swartz) was investigated. For this purpose; paspalum (Paspalum vaginatum Swartz) grasses grown in Belek region and irrigated by % 0, 10, 20, 30 seawater containing Si (2mM) and seawater without Si.We harvested grasses 5 times and dry weight, Na, Cl, K, Si concentrations were determined. Seawater irrigation was decreased the growth of paspalum(Paspalum vaginatum Swartz) but decreasing was not statisticly significant. Salt tolerance of grasses was not increased by the addition of Si. Na and Cl concentration of roots and shoots was increased and K concentration was decreased according to the certain amounts of seawater. Paspalum (Paspalum vaginatum Swartz) accumulated more Na and Cl in the leaves than in the roots. Si concentration of the leaves was not effected by the application of seawater meanwhile Si concentrations decreased in the first harvest period of roots. As a result; paspalum (Paspalum vaginatum Swartz) grasses are well adapted to Antalya Belek region and can be irrigated by the certain amounts of seawater.