Katran dağı (Çanakkale/Bayramiç) ve çevresindeki geofit bitkiler üzerinde morfolojik ve ekolojik çalışmalar
Morphological and ecological studies on geophyt plants in and around Katran mountain (Çanakkale/Bayramiç)
  1. Tez No: 300052
  2. Yazar: CANAN AVCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SATIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada Katran Dağı (Çanakkale/Bayramiç) ve çevresindeki geofit bitkiler tespit edilerek, türlerin morfolojik ve ekolojik özellikleri ortaya konmuştur. Çalışma sonucunda 13 familyaya ait 36 cins ve 55 takson tespit edilmiştir. Bunlardan 7 tanesi Türkiye için endemiktir. Bu çalışmada tespit edilen 6 takson B1 karesi için yeni kayıttır. Araştırma alanında en fazla taksona sahip familyalar; Liliaceae (22) ve Orchidaceae (11) familyalarıdır. Alanda en çok türe sahip cinsler ise; Crocus L. (4) ve Muscari L. (4) cinsleridir. Alanda tespit edilen taksonların % 40 'ı soğanlı, % 17.5 'i yumrulu, % 15 'i kormlu ve % 27.5 'i rizomludur. Morfolojik çalışmalarda bitki kısımlarının biometrik ölçümleri yapılarak türlerin morfolojik tanımlamaları yapılmıştır. Ekolojik çalışmalarda ise, türlerin yetişme ortamlarından alınan toprak örneklerinin, fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca, araştırma alanındaki türlerin tehlike kategorileri ile türleri tehdit eden faktörler ortaya konmuş ve bu tehditlere karşı koruma önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by determining the geophyt plants in and around Katran Mountain (Çanakkale-Bayramiç), the morphological and ecological features of their species have been studied. At the end, 13 families, 36 genus and 55 taxons have been identified. 7 of them are endemic to Turkey. 6 taxons determined in this study are the new record for the square of B1. Liliaceae (22) and Orchidaceae (11) families are those which have the most taxon and Crocus L. (4) and Muscari L. (4) are those which have the most species in the research area. The composition of the taxons found in the area are; 40 % bulb, 17.5 % tuber, 15 % corm and 27.5 % rhizome. In the study, the species has been morphologically identified by making biometric measurements of the plants. In the ecological part of the study, the physical and chemical features of the soil samples taken from the natural environment of the species have been identified. Besides, the danger categories and the types of the factors threatening the species have been underlined. The suggestions for the protection measures against for these threats have also been made.