Evli ergenlerde beden imgesi ve benlik saygısının gebelik durumuna göre incelenmesi
A research on body-image and self-esteem in married adolescents according to pregnancy
  1. Tez No: 300137
  2. Yazar: AKİLE GÖZÜYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmada evli ergenlerde beden imgesi ve benlik saygısının gebelik durumuna göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Ankara İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan Mamak Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde kayıtlı olan 17-22 yaş grubundaki 180 gebe ve 180 gebe olmayan toplam 360 evli ergen dâhil edilmiştir. Araştırmada `'Genel Bilgi Formu'', `'Çok Yönlü Beden-Kendilik(Self) İlişkileri Ölçeği (MBSRQ)'' ve `'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RSES)'' kullanılmıştır. Veriler `'t-Testi'', `'Tek Yönlü Varyans Analizi'', `'Mann-Whitney U Testi'', `'Kruskal Wallis Testi'', `'Scheffe Testi'' ve `'Spearman Korelasyon Katsayısı Önemlilik Testi'' kullanılarak değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda; evli ergenlerde beden imgesi ve benlik saygılarının gebelik durumlarına bağlı olarak farklılık göstermediği saptanmıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the body-image and self-esteem of married adolescents according to pregnancy status. A total of 360 married adolescents, 180 pregnant and 180 non-pregnant in 17-22 age group registered at mother-child health and family planning centers and health centers affiliated to Mamak Health Group Directorate found within Ankara Provincial Health Directorate were included in the research. ?General Information Form?, ?Multidimensional Body-Self Relations Questionnaire (MBSRQ)? and ?Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES)? were used in the research. Data were evaluated by using ?t-Test?, ?One-Way Analysis of Variance?, ?Mann-Whitney U Test?, ?Kruskal Wallis Test?, ?Scheffe Test? and `?Spearman Correlation Coefficient Significance Test?.As a result of the research, it was found no statistically significant difference in the body-image and self-esteem on pregnancy status of married adolescents (p>.05).