Algebroidlerin çaprazlanmış modülleri
Crossed module of algebroids
  1. Tez No: 300228
  2. Yazar: TOGAY İLKNUR KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALP, YRD. DOÇ. DR. CUMA BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Algebroidlerin Çaprazlanmış Modülleri adı altında hazırlanmış bu tez dokuz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm teze kısa bir giriştir. İkinci bölümde ise tez içerisinde sıklıkla yer alan kavramlar sunulmaktadır. Üçüncü bölümde kısaca GAP programı ve kullanımı hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde Çaprazlanmış Modül tanımı, örnekleri ve Çaprazlanmış Modül Morfizmi verilmiş olup, bu bölümde verilen Çaprazlanmış Modül kavramının GAP uygulamaları beşinci bölümde yer almaktadır. Altıncı bölümde Çaprazlanmış Modüllerin bir uygulaması olan algebroid kavramı, Algebroidlerin Çaprazlanmış Modülleri ve örnekleri sunulmuştur. Daha sonra yedinci bölümde Geri Çekme Çaprazlanmış Modüller kavramına değinilmiş, son olarak Algebroidlerin Çaprazlanmış Modüllerinin bir uygulaması olan Geri Çekme ve Dışa İtme Çaprazlanmış Modül kavramlarına da sekiz ve dokuzuncu bölümlerde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis prepared the name of crossed modules of algebroids consists of nine chapters. First chapter is a short access to thesis. In the second chapter notions frequently used in thesis is presented. In the third chapter is shortly given information about GAP programme and its usage. In the fourth chapter definition of crossed module, its examples and crossed module morfism are given and GAP applications of crossed module notion which is given in this chapter are taken in the fifth chapter. In the sixth chapter algebroid notion which is an application of crossed modules, crossed modules of algebroids and their examples are presented. Later in the seventh chapter notion of pullback crossed modules is mentioned, ultimately notions of pullback and pushout crossed module which is an applicaiton of crossed modules of algebroids are given a place in the eight and ninth chapters.