Menisküs lezyonlarında tanı yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 30068
  2. Yazar: YAMAN KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. BEHÇET SEPİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Diz eklemi patolojilerinin tedavisi için önce doğru tanı koymak gereklidir. Bunun için birçok tanı yöntemi vardır. Bu çalışmada amaç bu yöntemleri birbiriyle karşılaştırarak gerek uygulama kolaylığı gerekse doğru tanı yüzdesi açısından en uygun olanı bulmaya çalışmaktır. Bu amaçla Kasım 1989-Mart 1992 yılları arasında diz ekleminde ağrı şikayeti ile başvuran 51 hasta tez kapsamına alınmıştır. Bu hastaların asemptomatik olan diğer dizleri (20 olgu) kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. 31 olguya meniskopati öntanısıyla artroskopi ve artrotomi uygulanmıştır. Bir olgu ACL tanısıyla opere edilmiştir. 32 dizin 24'ünde 27 patoloji saptanmıştır. Yedi diz normal bulunmuştur. Pre op 32 olgudan 10 tanesine BT, 12 tanesine artrotomografi, 15 olguya artrografi, 4 olguya da MRG uygulanmıştır. Bütün olgulara USG yapılmıştır. Sonuç olarak tanı değeri en yüksek yöntemler artroskopi ve MRG olarak bulunmuştur. Ancak bu yöntemlerin tanıda rutin olarak kullanımı zordur. Biz hem ucuz olması hem de invaziv olmaması ve çalışmamızda % 82 doğruluk oranı göstermesiyle ultrasonografinin klinik ön tanıyı destekleyebilecek ilk tercih olabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
Treatment of knee joint pathologies first requires the right diagnosis. A number of diagnostic methods are used for this purpose. The aim of this study is to compare these methods to come up with the most suitable one in terms of both ease of application and accuracy of the diagnosis. A total of 51 patients who applied with the complaints of joint pain were included in this study. The other knees of the 20 of these patients that were asymptomatic were taken as the control group. Arthroscopy and arthrotomy were performed in 31 cases with the initial diagnosis of meniscopathy. One case was operated with the diagnosis of ACL. Twenty seven pathologies were detected in 24 of the 32 knees. Seven knees were detected as normal. Preoperatively, BT was used in 10 of 32 cases; arthrotomography in 12; arthrography in 15 and MRG in four cases. All the cases were investigated with USG. The diagnostic value of arthroscopy and MRG were found to be highest. Yet the use of these methods in routine diagnosis is not possible. We conclude that ultrasonography can be the first choice to support the clinical prediagnosis as it is both easy, cheap, noninvasive and has an accuracy of 82%.