Buhar ve gazlarda genel hal denklemleri için yeni bir modelleme (etan, etilen, CO2, SO2)
  1. Tez No: 3009
  2. Yazar: AYLA GÜRDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ÇORLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
-III- 0ZET Bu çalışmamızda, gerçek gaz hal denklemlerinden ONNES ve KEESOM hal denklemi model olarak alınmıştır. Bu model eten ve etilen gazları için kritik sıcaklık yakınında çeşit li aıcaklıklardaki P-V değerlerine uygulanmıştır. A,B,C,D,E virİBİ katsayıları E.B.K algoritması* ve Gauss yoketme metodu ile hesaplanmış, buradan bulunan teorik P değerleriyle deney sel değerlerin karşılaştırması yapılmıştır. Bu değerlerin çok büyük basınç ve çok küçük hacimler hariç büyük bir uyum için de olduğu görülmüştür. Kritik sıcaklığın altında ve üstündeki altı T değeri için etan ve etilen gazlarının deneysel, E.B.K yöntemi ve Ga uss yoketme metodu ile ONNES ve KEESOM formülü model alınarak bulunan P teorik değerleri için p = f(V) eğrileri çizilmiş, korelasyon katsayıları hesaplanmış ve uygunluk burada da gös terilmiştir. E.B.K algoritması olağanüstü durumlarda daha iyi sonuç verdiği, Gauss metodu ile bulunan sonuçların ise normal durum- lar için; daha uygun olduğu görülmüştür. * Ayrıca, SOg ve C02 in Tr « 1 bölgesinde Pr-Vr değerle rine E.B.K ve GAUSS yoketme metodları uygulanarak bulunan P teorik değerleri için yüzde sapmalar hesaplanmış ve sonuç- lar Hidezumi Sugie-Benjamin C-Y.lu'nun 1970 ve 1971 yılların da buldukları yüzde sapmalarla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; teklif edilen çalışma, olağanüstü deney sel ölçmeler için en iyi hesaplamayı veren bir yaklaşımdır. * Edip BÜYÜKKOCA algoritması
Özet (Çeviri)
- IV- SUNHAR Y In this work, it has been choosen the“ONNES and KEESOM”equation of generalized state equations for real gas state as a model. This model in applied P-V values of ethane and ethylene for various temperatures which are near critical tem perature. The virial coefficients A,B,C,D,E are computed by E.B.K hm and Gaussian elemination method and ct of F are dompared by the theoretical values of P. algorithm*and Gaussian elemination method and computed values The all of computed values of P are in agreement with theoretical values of P. only except of very low volumes and very high pressures. The P «= f (V) curves are drawn the six isotermal curves around critical temperature for the ONNES and KEESDM equation of ethane and ethylene by using the values of E.B.K algorithm, Gauss elimination and theoretical* «The calculated multiple correlation coefficients of the mentioned model and isotermal curves are shown same agreement with theoretical values of P. The E.B.K approach is more suitable than Gauss elimi nation for exceptional experimental conditions which are ari fe -. '. ? ?! sen from some experimental difficulties. In additional presentation, the values of Pr are com puted for SO» and CO- by using E.B.K algorithm and Gauss eli mination and the computed values of Pr are compared with Su- gie-Benjamin C- Y.Lu's work by using some statistics. * Edip BÜVÜKKOCA algorithm- V - Finally, the proposed work gives a new approach to best computation for exceptional conditions of experimental measurements.