Compress and forward based cooperation strategies in wireless networks
Sıkıştır-ilet yöntemine dayalı işbirlikli haberleşme stratejileri
  1. Tez No: 301089
  2. Yazar: MEHMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İşbirlikli haberleşme, çok girişli çok çıkışlı sistemlere alternatif gelişmekte olan bir teknolojidir. Öncelikle bu çalışmada bilgi kuramsal kanal tipleri özetlenecek olup bilinen röle protokollerine; Yükselt-İlet, Çöz-İlet ve Sıkıştır-İlet değinilecektir. Sıkıştır-İlet tekniğini kullanan iki kullanıcılı işbirlikli ağ modeli için erişilebilir hız bölgesi türetilecektir. Ayrıca önerilen ağ modelinin başarımı, literatürde önerilmiş diğer iki kullanıcılı sistemlerin başarımları ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cooperative communications are emerging as an alternative technology to MIMO communications. In this thesis, we first summarize information theoretical analysis of known channel types and also consider three fundamental relaying techniques known as Amplify and Forward, Decode and Forward and Compress and Forward. We propose two compress-and forward based cooperation protocols for a two-user multiple access channel, and obtain their achievable rate regions. The performance of the proposed models are is compared with the performance of other two-user cooperative protocols proposed in literature.