Larinks epidermid karsinomlu hastalarda cerrahi, radyoterapi ve kemoradyoterapi sonrası hayat kalitesi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life results patients with larynx epidermoid carcinoma treated by surgery, radiation therapy or chemoradiotherapy
- Tez No: 301529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM ÇENGEL KURNAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Larinks kanseri üst hava yolunun en sık görülen kanserdir. Tedavi edilebilen ve uzun sağkalımı olan bir hastalık olması nedeni ile bu hastalığın erken tanı ve tedavisi önemlidir. Radyoterapi ve cerrahi larinks kanseri tedavisinde uzun yıllardır başarı ile uygulanan yöntemlerdir. Larinks konuşma, solunum ve yutmada görev alan bir organdır. Larinks kanseri tedavisi sonrasında bu organda belirgin fonksiyon kaybı izlenmektedir. Bu oluşan fonksiyon kaybının hastanın hayat kalitesi üzerine önemli etkileri mevcuttur.Bu çalışma ile larinks epidermoid karsinom tanısı alan hastalarda cerrahi (açık cerrahi ve endolaringeal lazer cerrahisi), radyoterapi (RT) ve kemoradyoterapi (KRT) yöntemlerinin erken dönem hayat kalitesi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Hastaların tedaviden beklentileri vizüel analog skala (VAS) ile değerlendirildi. Tedavi sonrasında hayat kalitesini değerlendirmek için EORTC QLQ C30 ve EORTC H&N 35 anket formları kullanıldı. Duygudurum değerlendirmesi ise Beck depresyon envanteri (BDE) uygulanarak yapıldı.İleri evre larinks kanseri olan hastaların erken dönemde hayat kalitesini bozan en önemli etkenlerden birinin depresyon olduğu görüldü. İleri evre tümörü olan hastalarda emosyonel, bilişsel ve sosyal fonksiyonlar daha çok etkilenen ölçeklerdir. Konuşma ve duyu problemleri (tat alma ve koku alma) ileri evre tümörü olan hastalarda hayat kalitesini bozan önemli etkenlerdendir. Erken evre tümörlerde lazer yapılan hastaların açık cerrahi yapılan hastalara göre tedaviden beklentisi daha fazla olmaktadır.Sonuç olarak larinks kanseri tedavisinde hastaların hayat kalitelerinde ve yaşamlarında önemli değişiklikler olmaktadır. Hastaların tedavi öncesi, tedavi sırasında ve sonrasında iyi bir psikiyatrik destek ve konuşma ve yutma rehabilitasyonu sağlanması ile erken ve uzun dönemde daha iyi bir hayat kalitesi sağlanacaktır
Özet (Çeviri)
Laryngeal cancer is the most encountered cancer in upper airway tract. It can be treatable disease and has long survival because of these, early diagnosis and treatment is important. Radiation therapy and surgery have been succesfully performed treatment modalities for many years. Larynx has a role in speech, breathing and swallowing functions. After treatment, functional impairtments are seen. So that these functional impairtments have advers effects in quality of life of those paitients.In this study we aim to investigate the short term effects of treatment modalities on quality of life. We evaluated the patients? expectations from treatment options by visual analog scale (VAS). Three months later after treatment EORTC QLQ C 30 and EORTC H&N 35 questionnaries were applied for evaluation of quality of life. Beck depression inventory was also applied for mood evaluation.Depression is one of the most important factor for impacting of quality of life in advanced laryngeal cancer. In advanced stage disease, emotional, cognitive and social functions are frequently affected scales. Also speech and sense disorders ( taste and smell) have adverse effects on quality of life in advanced laryngeal cancer. In early stages patients with treated laser have greater expections from treatment than patients who treated with surgery.As a result, significant changes have occured on quality of life. Good results can be obtained in quality of laryngeal cancer patients during and after the treatment with psychiatric support and suitable speech and swallowing rehabilitation.