Deneysel tam kat karotis arter kesisi sonrası yapılan uç uca arter anostomozunda mezenkimal kök hücrenin iyileşmeye olan etkisinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
The histopathological evaluation of the effect of mesenchymal stem cells on healing of anastomosed carotid arteries following experimental full-thickness cutting
  1. Tez No: 301531
  2. Yazar: ADNAN ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÇOKLUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, deneysel tam kat arter kesisi sonrası uç uca uygulanan arter anastomozunda mezenkimal kök hücrenin iyileşmeye olan etkisinin histopatolojik olarak değerlendirmektir.Çalışmada 24 adet dişi Spraque-Dawley cinsi rat kullanıldı. İki gruba rastgele ayrılan denekler aynı cerrah tarafından tam kat karotis arter kesisine anastomoz uygulandı. Kontrol Grubunda anastomozun üzerine 1ml serum fizyolojik, Deney Grubuna ise 1 ml (1x106 hücre) mezenkimal kök hücre lokal olarak uygulandı. Anastomoz hattı ortada kalacak şekilde 8mm uzunluğunda surgicel anastomoz hattını çepeçevre saracak şekilde serildi. Surgicel'in üstüne sıvama tarzında BioGlue uygulandı. Böylece mezenkimal kök hücrenin anastomoz etrafında hapis edilmesi sağlandı. Bu uygulama esnasında damarın sistol ve diyastol esnasında rahat hareket edip etmediği gözlendi. Damarın basınç altında olmadığı anlaşıldıktan sonra cerrahi alan 2/0 ipek sütür ile kapatıldı.Yaptığımız histopatolojik çalışma anastomoz iyileşme süresi göz önünde tutularak dört hafta sonra gerçekleştirilmiştir. Mezenkimal kök hücre uygulanan anastomoz hattında; endotel devamlılığı, damar lümeninin açıklığı (neointima hiperplazisine bağlı restenoz varlığı), internal ve eskternal elastik lamina, musküler tabaka ve adventisyanın iyileşme kalitesi istatiksel olarak karşılaştırıldığında kök hücre uygulanan grup ile uygulanmayan grup arasında anlamlı fark olmadığı ortaya konuldu. Her iki grup damar içinde trombüs açısından karşılaştırıldığında ise mezenkimal kök hücre uygulanan 12 denekten 8'inde (%66,6) trombüs gelişirken, kök hücre uygulanmayan 12 denekten 3'ünde (% 25) trombüs gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to histopathologically evaluate the influence of mesenchymal stem cells on healing of experimental carotid artery anastomoses. Twenty four female Sprague-Dawley rats were used in this study. After random separation of the subjects into two groups, experimental carotid artery full-thickness cutting was performed to all subjects by the same surgeon, followed by end-to-end anastomosis. Anastomoses were locally treated with 1 ml %0.09 NaCl, and 1 ml mesenchymal stem cell suspension (1x106 cells) in control and trial groups, respectively. Keeping the anastomosis in the middle, an 8 mm sheet of surgicel was wrapped around the vessel and soaked with BioGlue in order to sequestrate the stem cells in the vicinity. Effortless pulsation was observed to be maintained all throughout the procedure. After vessel constriction was ruled out, surgical site was closed with 2/0 silk sutures. Criteria were set for histopathological evaluation of anastomotic healing. Histopathological evaluation was carried out after 4 weeks, taking the process of anastomotic healing into account. In respect to endothelial continuity, vessel patency (along with presence or absence of restenosis), integrities of internal and external elastic laminae, muscularis and adventitia; no statistically significant differences were present between trial and control groups.In Trial and Control Groups, luminal thrombus was present in 8 (66,6%) and 3 (25%) of 12 subjects, respectively.