WeFlow: We follow the flow
WeFlow: Akış nerede biz orada
  1. Tez No: 301664
  2. Yazar: NADİN KÖKCİYAN
  3. Danışmanlar: DR. SUZAN ÜSKÜDARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sosyal ağ platformları ve Web X.0 gibi Web uygulamaları, ortalama Web kullanıcılarını bilgi tüketicileri sıfatından içerik yaratan kimlikler haline getirmişlerdir. İçerik bakımından düşünülürse bu geçiş başarılı gözükse de, aynı şeyi uygulama gidişatı oluşumu konusunda söylenemez. Ortalama Web kullanıcıları, Web üzerinde uygulama davranışlarını tanımlayacak bilgi birikimine sahip değillerdir. Web'in hesaplamaya yönelik kuvvetli tarafları, Web bilgi birikimine sahip bilgi teknolojilerini bilen kişilerce kullanılabilmektedir. Çok basit Web uygulamarı bile ortalama Web kullanıcıları tarafından tanımlanamamaktadır. Bir amaca yönelik bir araya gelen topluluklarda basit Web uygulamaları geliştirilmesi üzere WeFlow platformu geliştirilmiştir. Her topluluğun farklı hedefleri, farklı veri gereksinimleri ve farklı veri işleme kuralları vardır. Bu tür gereksinimler mevcut sosyal ağ platformları ile kısmi olarak gerçeklenirken, WeFlow uzun vadede oluşturulan içerikten anlam çıkarabilmeyi hedeflemektedir. Enteresan bir diğer uygulamalar insan gücünün kullanıldığı Human Computation alanıdır. Bu kapsamda, bir iş küçük parçalar haline getirilerek bir akış şeklinde ifade edilmektedir. Bu iş parçaları arasındaki sıra ve verinin akışı, bu iş parçalarının kimler tarafından yapılacağı tanımlanmaktadır. Amaç bir işi gerçeklemek ve gerekli verinin insan gücü kullanılarak bir araya getirilmesidir. Bu çalışmada, WeFlow isimli iş akışı modelimizi öneriyoruz. Sanal ortamdaki kullanıcılar, bu modeli kullanarak Web uygulamalarının nasıl davranması gerektiğini tanımlayabilecekler. İzlenen yol: (i) iş akışı tanımını oluşturmak, (ii) iş akışı tanımı doğrultusunda, Web uygulaması üretmek, (iii) iş akışı tanımı doğrultusunda, Web uygulamasını yürütmek, izlemek ve yönetmektir.
Özet (Çeviri)
Web applications, such as social networking platforms and Web X.0 applications have transformed average users from consumers to producers of content. While this transition has been very successful with respect to content, the same can not be said for behavior generation. Non-savvy Web users have practically no ability to introduce any behavior on the Web. The computational powers offered by the Web are limited to those who are in the know or can afford to develop applications. Yet, there are many simple applications that average users could conceive and utilize if they were empowered to introduce behavior. This work aims to empower average web users with the ability to create simple web applications for purposeful communities. We suggest an environment with information and processes specific to a communities needs, as opposed to the ad hoc information sharing and coordination achieved via social networking platforms, in order to retain the long term value of the generated information. An interesting class of Web applications are human computation applications, where tasks are distributed among humans and computers based on their suitability for performing those tasks. Web based human computation applications seem appropriate for purposeful communities. This thesis presents a framework for the development of human computation applications for purposeful communities. In order to create such an environment, we propose a web based workflow framework. The WeFlow Framework, supports the specification, generation, and execution of community specific virtual environments. These environments are based on a workflow model, which are defined by the communities that use them. The environment is based on a workflow model, which consists of tasks, control and data flow among tasks, and people who perform those tasks. A WeFlow framework prototype is shown by examples and case studies.