Authentication of uncertain data based on k-means clustering
Belirsiz verilerin k-orta kümeleme tekniğiyle doğrulanması
  1. Tez No: 301667
  2. Yazar: LEVENT ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAFLAN İMRE GÜNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Verilerdeki belirsizliklerin zorluklarından ötürü olasılıksal veritabanları, akademik literatürde yavaş yavaş kabul görmeye başladı. Henüz çok yeni bir araştırma konusu olduğu için hala birçok açık problem bulunmakta. Olasılıksal veritabanlarının dış kaynak olarak kullanılması daha önce hiç çalışılmadı, çünkü henüz ticarileşmiş bir olasılıksal veritabanı yönetim sistemi yok. Bu çalışmanın amacı dış kaynak olarak kullanılmış olasılıksal veritabanlarındaki sorguların doğrulanması. Doğrulama işlemlerine geçebilmek için öncelikle indeksleme yöntemlerinin incelenmesi gerekir. Bu amaçla literatür taraması yaptık ve pdr-Ağaç üzerinde çalışmaya karar verdik, çünkü bu yapılar hem olasılıksal veritabanları üzerinden çok etkili çalışıyor, hem de doğrulama yöntemleriyle başarılı bir biçimde örtüşüyor. Bu çalışmada, pdr-Ağaç ile MH-Ağaç'ları birleştirerek PH-Ağaç diye adlandırılan yeni bir doğrulama veri yapısı önerdik. Bu birleştirmeyi daha da geliştirmek amacıyla önişlemci olarak k-orta kümeleme tekniğini kullandık. Bu sayede algoritmalarımızın düşük performanslı çalışmasını engelledik. Önerdiğimiz veri yapısını MR-Ağaç ile karşılaştırdık ve PH-Ağaç'ların MR-Ağaç'lardan çok daha iyi çalıştığını deney sonuçlarıyla ispatladık.
Özet (Çeviri)
Probabilistic databases are beginning to expand in the database literature because of the upcoming challenges of uncertainty. It is a very new topic for the community and there are still some open problems for the researchers. Outsourcing probabilistic databases has never been worked before since there are no commercial probabilistic database management systems yet. The aim of this research is to introduce authenticated query processing in outsourced probabilistic databases. In order to proceed with the authentication, indexing methods should be analyzed first. We have surveyed the existing structures for this purpose and decided to use pdr-Tree as the indexing method, because it works very efficiently on probabilistic databases and fits really well with the authentication techniques. We have proposed a novel authenticated data structure (ADS) called PH-Tree, which is an hybrid model of pdr-Tree and MH-Tree. Straightforward approach is not competent for hybridization and produce very poor results. By this reason, we have also implemented k-means clustering as a preprocessor. We have compared our algorithm with an existing ADS called MR-Tree and proved that PH-Trees outperform MR-Trees significantly.