Bitki büyümesini teşvik edici bakterilerin izolasyonu, identifikasyonu ve nohut (Cicer arietinum L. Cv. Aziziye-94) bitkisinde biyogübre ajanı olarak kullanılabilme potansiyellerinin belirlenmesi
Isolation and identification of plant growth promoting bacteria (PGPB) and determination of their potential for use a biofertilizer agent for chickpea
  1. Tez No: 301738
  2. Yazar: ALEV SEZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM ŞENGÜL KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Erzurum ve Kırşehir civarındaki bölgelerden alınan farklı bitki rizosferlerine ait topraklardan toplam olarak 180 bakteri izole edildi. Bu bakteriler azot bağlayıcı ve fosfat çözücü özellikleri bakımından test edildi. İzolatlardan 16 tanesinin çeşitli düzeylerde hem azot bağlayıcı hem de fosfat çözücü özelliğe sahip olduğu belirlendi. Bazı kültürel ve sitolojik özellikleri ile yağ asiti profillerine göre izolatlar Cellulomonas turbata (AS-1), Bacillus megaterium (AS-2), Pseudomonas putida (AS-3), Bacillus cereus (AS-4), Neisseria mucosa (AS-5), Enterobacter cloacae (AS-6), Bacillus megaterium (AS-8), Bacillus mycoides (AS-9), Enterobacter cloacae (AS-10), Vibrio furnissii (AS-11), Bacillus cereus (AS-12), Bacillius cereus (AS-13), Bacillus cereus (AS-14), Bacillus megaterium (AS-15), Bacillus megaterium (AS-16) olarak tanılandı. AS-7 izolatı MIS sistemi ile tanılanamadı. Nohut (Cicer arietinum L. cv. Aziziye-94) tohumları bu izolatlar ile aşılandı ve steril kum içeren saksılarda sera şartlarında büyütüldü. Hasattan sonra bitkilerin kök ve gövde boyları, yaprak kuru ağırlıkları ve protein içerikleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Totaly 180 bacterial strains, isolated from the rhizosphere soils of different wild plants collected from te regions in Erzurum and Kırşehir vicinity, were tested for their nitrogen fixing and phosphate solubilizing capacity. Results indicated that 16 isolates have both nitrogen fixing and phosphate solubilizing popential at different levels. On the basis of some cultural and cytological characteristics and fatty acid profiles the strains were identificated as Cellulomonas turbata (AS-1), Bacillus megaterium (AS-2), Pseudomonas putida (AS-3), Bacillus cereus (AS-4), Neisseria mucosa (AS-5), Enterobacter cloacae (AS-6), Bacillus megaterium (AS-8), Bacillus mycoides (AS-9), Enterobacter cloacae (AS-10), Vibrio furnissii (AS-11), Bacillus cereus (AS-12), Bacillius cereus (AS-13), Bacillus cereus (AS-14), Bacillus megaterium (AS-15) and Bacillus megaterium (AS-16). AS-7 could not be identified by MIS system. The seeds of chickpea (Cicer arietinum L. cv. Aziziye-94) were inoculated with these isolates and grown in pots containing sterile sand at greenhouse conditions. Hogland solution was used for irrigation of pots. After harvest the length of roots and shoots, dry weight and protein content of leaves were measured.