Türkiye, Avrupa ve ABD bağlamında mühendislik fakültelerinin sayısal analizi ve Türkiye'nin mühendis ihtiyacı
Numerical analysis of faculties of engineering within the context of Turkey, Europe and USA and Turkey?s need for engineers
  1. Tez No: 301820
  2. Yazar: KÜRŞAT VOLKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki yüksek öğretimimin ve mühendislik fakültelerinin tarihi geçmişi ortaya konmuştur. Dünyadaki farklı yükseköğretim modelleri ana hatları ile değerlendirilmiş ve dünya üniversiteler sıralamaları konusuna değinilmiştir. Ülkelerin gelişmişlik endeksleri ve bu değerlerin hesaplanmasında yükseköğretimin ve mühendisliğin önemi ortaya konmuştur. Türkiye'deki mühendislik fakülteleri ve bu fakülteden mezun olan mühendis sayıları incelenmiş, Amerika Birleşik Devletlerindeki mühendislik programları ile karşılaştırılarak mühendis ihtiyacı konusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Devlet Planlama Teşkilatı ve Mühendis ve Mimarlar Odası gibi kurumlardan alınan veriler ışığında ülkemizdeki mühendis sayısına dair bir durum tespiti yapılmıştır. Daha sonra yüksek öğretimde (devlet ve vakıf üniversitelerinde) mühendislik fakültelerinin yeri, mühendislik programlarındaki öğrenci sayıları, kız ? erkek oranları ve öğretim eleman durumları ortaya konmuştur.Yapılan değerlendirmeler ve karşılaştırmalar neticesinde mühendislik programlarında okuyan öğrencilerin oranının bazı alanlarda Avrupa Birliği ülkelerine nazaran biraz farklı olduğu Amerika'ya göre ise ciddi oranda fazlalık olduğu saptanmıştır. Fakat bu fazlalığın maden, jeoloji, jeofizik mühendisliği gibi programlardan kaynaklandığı birçok alanda ise ciddi oranlarda eksikliğimizin olduğu gözlenmiştir. Mühendislik programlarındaki öğretim elemanları diğer programlar ile karşılaştırıldığında ciddi oranda öğretim elemanı açığı saptanmış ve mühendislik programlarına kız öğrencilerin pek rağbet etmedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the history of higher education and faculties of engineering Turkey have been presented. General evaluation of various higher education models in the world has been presented along with the issue of ranking of the universities. In addition, the importance and impact of higher educational and engineering education in the calculation of development index of the countries has been presented. To be able to make evaluation for the countries need for engineers. The faculties of engineering in Turkey and the total number of graduates from then have been compared with the engineering programs in USA. The figures obtained from the state planning Institute, Chamber of engineers have been used to illustrate the number of engineers in Turkey. Following, the position of facultion of engineering (i.e. in both state and faundation universities) the number of students in engineering programs, gender ratios and the student / lecturer ratios are presented.The evaluation and comparisons has shown that, there is small variation between the figures of European countries and Turkey while huge variation between Turkey and USA. Especially in same programs small as mining, geological and geophysical engineering the figures are comparatively high. While those figures are considerably low is same other engineering branches. The comparison of student/lectures ratios have shown that these figures are considerably low when compared aganist the other study programs. In addition the figures corresponding to gender ratio also shows that the girly are not very keen on in engineering education in general.