Halka açık anonim ortaklıklarda çağrıda bulunma yükümlülüğü
Mandatory takeover bids in publicly held companies
  1. Tez No: 302117
  2. Yazar: FEYZA ÖZDEMİR YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZAN HAYAL ŞEHİRALİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sermaye piyasalarının gelişmesi için halka açık anonim ortaklıklarda azınlıkta kalan pay sahiplerinin menfaatlerinin korunmasına ilişkin düzenlemelerin niteliği önem taşımaktadır. Bu bakımından çağrıda bulunma yükümlüğünün doğması, istisna ve muafiyet halleri ile çağrı fiyatının belirlenmesine ilişkin hükümlerin paralel olması gerekmektedir.Tezimizin konusunu, çağrıda bulunma yükümlülüğünün mevzuatımız açısından değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Konu üç bölümde incelenecektir. Buna göre Birinci Bölüm'de, genel olarak çağrıda bulunma yükümlülüğü kavramı, tarihsel gelişimi, düzenlenme amacı ve benzer kavramlarla ilişkisine değinilecektir. İkinci Bölüm'de, çağrıda bulunma yükümlülüğünün doğması, istisna ve muafiyet hallerine yer verilecektir. Son olarak Üçüncü Bölüm'de, çağrı fiyatı ve yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde yaptırım incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The nature of regulations regarding protecting the rights of minority shareholders in the publicly held corporations is very important for the development of capital markets. In this regard, the legal arrengments relating to mandatory takeover bid rules, exemptions and derogations are required to be parallel to each other.As the subject of our thesis, the mandatory takeover provisions in terms of our legislation are evaluated and discussed in three chapters. Accordingly, in the first chapter, general notion of mandatory takeovers, historical development and aim of the regulation is examined. The Second Chapter devoted to the mandatory bid rule, exemptions and derogations. Finally, mandatory takeover bid price and sanctions are discussed in the Third Part.