Dino Buzzati'de fantastik öğeler
Fantastic elements in Dino Buzzati's works
- Tez No: 302217
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dino Buzzati'nin Bàrnabo delle montagne, Il segreto del Bosco Vecchio romanlarındaki ve Il colombre öykü derlemesindeki fantastik öğelerin incelenmesi çalışmamızın konusunu oluşturur.Düş gücüyle meydana gelen öğelerin egemen olduğu ve olayların gerçek ortamlarda geçtiği fantastik edebiyatın İtalya'daki en önemli temsilcilerinden biri olan çağdaş İtalyan yazar Dino Buzzati, yapıtlarında kullandığı fantastik öğelerle vermek istediği düşünceleri yalın bir dil ve üslupla okuyucuya sunar. Ayrıca Buzzati fantastik öğeleri kullanmakla dönemindeki gerçeklerden uzaklaşmaya çalışır. Buzzati yapıtlarında fantastik dünyayı gerçek dünya ile bir arada kullanarak gizem öğesini ön plana çıkarıp okuyucunun çıkarması gereken dersleri gözler önüne serer.Buzzati çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği yerleri yapıtlarında büyük bir ustalıkla kullanır. Bunu özellikle Bàrnabo delle montagne ile Il colombre adlı yapıtlarda açıkça görebiliriz. Il segreto del Bosco Vecchio adlı yapıtta ise Buzzati çevreye olan duyarlılığını ve çocukların doğayla olan iletişimini vurgular. Ayrıca Buzzati'nin dünyaca ünlü edebiyatçılardan olan Dante ve Kafka'dan etkilenmiş olması, yazarı edebiyat dünyasında daha da önemli kılar.Sonuç olarak bu çalışma Dino Buzzati'nin çağı içindeki öneminin daha iyi anlaşılması bakımından yararlı bir kaynak olup, adı geçen üç yapıtındaki fantastik öğelerle aktarılan düşüncelerin günümüzdeki geçerliliği üzerine ışık tutar.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is formed by analyzing the fantastic elements in Bàrnabo delle montagne, Il segreto del Bosco Vecchio and Il colombre by Dino Buzzati.The contemporary Italian writer, Dino Buzzati, who is one of the most important representatives of fantastic literature in Italy, in which the elements produced by the capacity of imagination exist and the events happen in real places, presents with the simple language and style the thoughts which he wants to give with the fantastic elements he used in his works to the readers. Additionally, Buzzati tries to move away from the realities in the period in which he lived by using fantastic elements. By using together the real world and the fantastic world in his works, Buzzati foregrounds the element of mystery and reveals the main themes which the reader must find.In his works, Buzzati uses with great mastery the places where he passed his childhood and youth years. It can be clearly seen especially in Bàrnabo delle montagne and Il colombre. In Il segreto del Bosco Vecchio, Buzzati emphasizes his environmental sensitivity and the communication between children and nature. Also, being influenced by Dante and Kafka, the world-famous men of letters, makes Buzzati more important in literature.As a result, this study is a useful resource in understanding the importance of Buzzati more comprehensibly in his period and sheds light on the validity of the thoughts in our day transmitted by the fantastic elements in three works by Buzzati.