Yaşlılıkta bilişsel işlevler, empatik eğilimler ve depresyon belirtileri
Cognitive functions, empathic tendencies and symptoms of depression in elderly
  1. Tez No: 302220
  2. Yazar: BUKET ALTUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENNUR TUTAREL KIŞLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada, evde ve huzurevinde yaşayan yaşlıların cinsiyet, eğitim ve medeni durum gibi sosyodemografik özellikleri, yargılama ve dikkat becerileri, empatik eğilimleri ile depresyon belirtileri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını huzurevinde (120) ve kendi evinde kalan (165) yaşlı bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada yaşlı bireylerin, ?Geriatrik Depresyon Ölçeği? ile depresyon belirti düzeyleri, ?Standardize Mini Mental Test? ile genel bilişsel işlevleri, ?WAIS-R Yargılama Alt Testi? ile yargılama becerileri ve ?WAIS-R Sayı Dizisi Alt Testi? ile dikkat becerileri ve ?Empatik Eğilim Ölçeği? ile empatik eğilim düzeyleri değerlendirilmiştir.Yapılan analiz sonuçlarına göre; yaşlılık depresyonu ile egzersiz yapma, geleceğe yönelik beklenti, kronik hastalık, meslek statüsü, eğitim düzeyi ve SED arasında korelatif ilişkiler olduğu; bununla birlikte sözü edilen sosyodemografik değişkenlerin (SED dışında) depresyon belirtilerini yordayıcı güçlerinin olduğu bulunmuştur. Düşük ve yüksek depresyon belirtileri olan bireyler, dikkat becerisi, yargılama becerisi ve empatik eğilim düzeyi açısından karşılaştırıldığında, gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca empatik eğilim düzeyinin depresyon belirtilerini yordadığı da belirlenmiştir.Tüm sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde, yüksek depresyon belirtileri olan yaşlı bireylerin düzenli egzersiz yapmadıkları, geleceğe yönelik beklentilerinin olmadığı, kronik hastalıklarının olduğu, meslek ve eğitim düzeylerinin yüksek olduğu ve empatik eğilimlerinin daha fazla olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between socio demographical characteristics like gender, education, maritial status, comprehension and attention abilities, empathic tendencies and symptoms of depression of elderly living in nursing homes and elderly living in their home were investigated. The sample of this study is formed with elderly people who lives in nursing homes (120) and elderly people who lives in their homes(165). Depression Syptoms levels, general cognitive functions, comprehension abilities, attention abilities, empathic tendency levels were evaluated by `Geriatric Depression Scale?, `Standardized Mini-Mental State Examination?, `WAIS-R comprehension subtest?, `WAIS-R Digit Span Test? and `Empathic Tendency Scale? respectively.For the results of analysis it is revealed that there are correlative relationships between exercising, expectation for the future, chronic diseases, occupational status, educational level,socio economic status (SES) and elderly depression nonetheless apart from socio economic status, socio-demographic variables were found that they were the predictor variables of symptoms of depression. When the groups are compared in terms of low and high depression symptoms, attentiton ability, comprehension ability and emphatic tendency levels the differences between the groups were found statistically significant.All the results were concluded that elderly people who have high symptoms of depression do not exercise regularly, have no expectation for the future, have chronic diseases, high education and occupational level and higher emphatic tendency.