Mehmet Zekâi Dede Efendi'nin makam anlayışının Türk din mûsikîsine etkileri
The effects of the modal concept of Mehmet Zekai Dede Efendi on Turkish religious music
  1. Tez No: 302325
  2. Yazar: İRFAN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışmanın ilk bölümünde Mehmet Zekâi Dede Efendi'nin hayatı, eserleri ve mûsikî alanındaki hocası Hammâmizâde İsmail Dede Efendi ile olan bağı anlatılmıştır. İkinci bölümde Zekâi Dede Efendi'nin makam anlayışı ve çalışmada incelenecek makamların tarihsel kaynaklardaki tanımları verilmiş, bu makamlardaki eserlerin analizleri yapılmıştır. Üçüncü bölümde eserleri incelenerek karşılaştırılan diğer bestekârların biyografileri kısaca verilmiş ve ortaya çıkan analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Mehmet Zekâi Dede Efendi dînî mûsikî alanındaki eserleri ile unutulmaz bestekâr, hoca ve icracı özelliklerinden halen söz ettirmektedir. XIX. yüzyılda büyük bir boşluğu doldurduğu anlaşılan Zekâi Dede Efendi, XX. yüzyılı da derinden etkilemiştir. Bugün dinlediğimiz dînî eserlerin birçoğunda bestekârın anlayışını görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis presents Mehmet Zekai Dede Efendi's life, works and his connection with his mentor, Hammamizade Ismail Dede Efendi. In the second part, the modal concept of Zekai Dede Efendi and the modes that are examined in this paper, as they are defined in historical sources, have been set forth; and the works composed with these modes have been analyzed. Finally in the third part, brief biographies of other composers, whose works have been analyzed and compared with each other, have been presented and the obtained results of the analysis have been evaluated.With his works on the area of religious music, Mehmet Zekai Dede Efendi?s characteristics of being an unforgettable composer, teacher and player are still being mentioned frequently. Being recognized for filling a big gap in the 19th Century, Zekai Dede Efendi has also deeply influenced the 20th Century. It is possible to find the traces of the composer?s understanding in most of the religious musical compositions we listen to today.